Wtorek, 15 października 2019

imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana

RSS

Kobiety aktywne z Raciborszczyzny uwierzyły w siebie

12.06.2016 07:53 | 0 komentarzy | ż

Jak polubić samą siebie, nabrać pewności, otworzyć się na innych, spełniać marzenia i realizować cele - tego wszystkiego uczyły się kobiety, które w środę, 8 czerwca uczestniczyły w bezpłatnych warsztatach pt. „Uwierz w siebie”, prowadzone przez dyplomowaną coach. Spotkanie odbyło się na Zamku Piastowski w Raciborzu. Zorganizowało je Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego.

Kobiety aktywne z Raciborszczyzny uwierzyły w siebie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego od lat zrzesza panie aktywnie działające na rzecz środowisk kobiecych, a także całej lokalnej społeczności. Stowarzyszenie funkcjonuje na zasadzie wolontariatu. Jego organizacja ma już swoją długoletnią tradycję, jest inicjatorem m.in. konkursu „Pantofelek”, nagradzającego osoby, które są lokalnymi autorytetami, działającymi na rzecz innych, służącymi bezinteresowną pomocą. Od niedawna działa w nieco odświeżonej Formie. - Zmieniliśmy nieco formę i cele funkcjonowania Forum. Obecnie nasze stowarzyszenie liczy około 30 kobiet, które zaoferowały swoją pomoc przy jego tworzeniu - mówi Marzena Korzonek należąca do Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego.

Odbiorcą Forum ma być każda kobieta, niezależnie od statusu majątkowego, wieku czy wykonywanego zawodu. Również te panie, które z jakiegoś powodu znalazły się w trudnej życiowej sytuacji. Takim osobom członkinie Forum będą starały się pomagać. - Każda z kobiet, na swój sposób jest silna. Niektóre jednak potrzebują wsparcia na różnych życiowych płaszczyznach. Dlatego chcemy wyjść z inicjatywą pomocy. Będzie ona miała szerokie spektrum działania. Chcemy wspierać panie borykające się m.in. z przemocą w rodzinie, trudnymi dziećmi, autyzmem. Chcemy również stworzyć strefę porad, gdzie np. wyjść na dobry fitness czy kawę z przyjaciółmi – podkreśla Brygida Abrahamczyk, przewodnicząca Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego. - Docelowo chcemy w raciborskiej bibliotece uruchomić tzw. cichy kącik porad. Nie przypadkiem wybraliśmy bibliotekę. Tutaj, przecież może przyjść każdy, nikt nikogo nie pyta o cel wizyty. Panie, które przyjdą podzielić się swoimi problemami, mogą być pewne, że zostaną anonimowe - dodaje Brygida Abrahamczyk.

Motto organizacji brzmi: Wspieramy, Inspirujemy, Rozwijamy. Jednym z takich działań były bezpłatne warsztaty pt. „Uwierz w siebie”, które w środę, 8 czerwca na w sali konferencyjnej Raciborskiego Zamku Piastowskiego poprowadziła Aneta Stanowska, dyplomowana coach Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, trener rozwoju osobistego, absolwentka Psychologii w Biznesie i Zarządzania Strategicznego. - Celem, który przyświeca pracy z kobietami, jest to aby uwierzyły w siebie. Większość z nas ma kłopot z poczuciem własnej wartości. Trafiają do mnie klienci, którzy, np. chcą zmienić pracę, odważyć się na coś nowego, ale nie wiedzą jak to zrobić, bo nie mają w sobie tyle siły oraz poczucia, że „ja dam radę”. Na przestrzeni paru lat, okazało się, że źródłem tego stanu jest niskie poczucie własnej wartości. Chcę dziś pokazać kobietom, że akceptacja siebie jest możliwa. Wtedy, gdy zaakceptujemy siebie, dopiero można realizować się w pełni i żyć szczęśliwie na swoich zasadach – mówi Aneta Stanowska, dyplomowana coach Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej z Wrocławia.

W ćwiczeniach wzięło udział blisko 50 kobiet. – Uczestniczę w dzisiejszych warsztatach przede wszystkim, aby zyskać większej pewności siebie. Informacje jakie tutaj uzyskujemy są bardzo przydatne w codziennym życiu. Z reguły jestem otwartą osobą, ale są trakcie momenty w życiu, że faktycznie tej pewności siebie brakuje. Z dzisiejszego spotkania dowiedziałam się, jak mogę poradzić sobie w takiej sytuacji – przekonuje Lidia Rąpała uczestniczka warsztatów „Uwierz w siebie”. - Warto brać udział w tego typu warsztatach, bo jest to swego rodzaju przydatna wymiana doświadczeń i zachowań. Każda z nas reprezentuje inne środowisko, poziom społeczny czy materialny oraz sposób bycia i to trzeba wykorzystać we wzajemnych relacjach. Myślę, że dzisiejsze warsztaty były ku temu bardzo dobrą okazją – podsumowuje Jadwiga Stojer, współzałożycielka Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego.

źródło: FKAPR

Ludzie:

Brygida Abrahamczyk

Brygida Abrahamczyk

Radna Powiatu Raciborskiego.

Marzena Korzonek

Marzena Korzonek

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka.