Piątek, 3 lipca 2020

imieniny: Anatola, Jacka, Ottona

RSS

Na czym polega leczenie żylaków nóg parą wodną

10.06.2016 16:45 | 3 komentarze | (s)

Żylaki są jedną z postaci przewlekłej niewydolności żylnej. Szacuje się, że występują one u 34% dorosłych Polaków, z których większość stanowią kobiety. Żylaki są widoczne przez skórę jako poskręcane, pogrubiałe niebieskie twory.

Na czym polega leczenie żylaków nóg parą wodną
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dr n. med. Adam Zieliński, który jest specjalistą chirurgii naczyniowej, spytany o objawy wywoływane przez żylaki kończyn dolnych w wywiadzie udzielonym dla MedPlaneta TV Med odpowiada, że "tymi objawami jest uczucie ciężkości nogi pod koniec dnia pracy, zwykle jeśli jest to praca stojąca lub siedząca, obrzęk w okolicy kostek, czasami drętwienie nóg, skurcze mięśniowe".

W leczeniu farmakologicznym istotne jest wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych oraz profilaktyka przeciwzakrzepowa. Żylaki o wyższym stopniu zaawansowania są leczone zabiegowo. Najczęściej stosowana jest skleroterapia (podanie środka chemicznego do światła naczynia, co powoduje stan zapalny i zamknięcie żylaka), kompresjoterapia (leczenie uciskiem) oraz różne techniki zabiegów operacyjnych. Ostatnio zyskuje na popularności metoda zamykania żylaków parą wodną.

Leczenie żylaków nóg parą wodną - na czym to polega?

Pierwsze zabiegi w Polsce z wykorzystaniem wewnątrznaczyniowej ablacji parą wodną (SteamVein) zostały przeprowadzone na przełomie lat 2012/2013. Istotą zabiegu jest wprowadzenie do światła patologicznego naczynia żylnego cewnika roboczego o długości 60cm, przez który podawana jest para. Podczas zabiegu używa się przegrzanej pary wodnej (pary nienasyconej), która jest parą suchą o temperaturze wyższej od temperatury wrzenia cieczy przy danym ciśnieniu. Końcówka urządzenia osiąga temperaturę 120 stopni Celsjusza, przy ciśnieniu około 3 barów.

Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz mapuje żylaki, czyli zaznacza długopisem lub mazakiem przebiegu żylaków, ich ujścia oraz perforatory. Następnie na sali operacyjnej zakładane są do uszkodzonych naczyń specjalne wenflony. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, czasami pacjent otrzymuje dodatkowo lek uspokajający. Preferowane jest znieczulenie tumescencyjne, które jest rodzajem miejscowego znieczulenia nasiękowego. Podawane są duże ilości znacznie rozcieńczonego środka znieczulającego, który jest zobojętniony dwuwęglanem sodu. Zastosowanie takiego znieczulenia powoduje utrzymywanie się analgezji przez kilka do kilkunastu godzin.

Zabieg trwa 40- 60 minut. Po ablacji żylaków nóg parą wodną, po upływie 1-2 godzin może już chodzić i jest wówczas wypisywany do domu. Przez 7 dni konieczna jest stała kompresjoterapia z wykorzystaniem materiałów uciskowych, a następnie stosowanie kompresjoterapii przez 12 godzin dziennie z przerwą nocną, aż do wizyty kontrolnej, podczas której lekarz decyduje o zasadności jej kontynuowania.

Powrót do codziennej aktywności jest możliwy już 2 godziny po zabiegu, kiedy to pacjent jest wypisywany do domu. Zaleca się odbywanie długich spacerów oraz prowadzenie codziennych, typowych aktywności. Nie jest wskazane długotrwałe przebywanie w łóżku. Zwolnienie lekarskie nie jest konieczne. Wypisuje się je tylko osobom wykonującym ciężkie prace fizyczne.

Leczenie żylaków parą wodną posiada wiele zalet. Należy tu wymienić elastyczność cewnika, co pozwala na wykonanie zabiegu w obrębie krętych naczyń, bez konieczności zmiany miejsca wkłucia. Istotny jest brak powikłań alergicznych na parę wodną, w przeciwieństwie do substancji stosowanych w klasycznej skleroterapii. Dodatkową zaletą jest możliwość wykonania zabiegu SteamVein w znieczuleniu miejscowym i szybki powrót pacjenta do pełnej aktywności, czego nie da się osiągnąć z zastosowaniem większości stosowanych obecnie metod (WIĘCEJ TUTAJ).

Wyniki pracy "Endowaskularna obliteracja przegrzaną parą wodną jako nowa minimalnie inwazyjna metoda w leczeniu niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej" opublikowanej przez dr hab. n. med. Kamila Burego pokazują, że po rocznym okresie obserwacji pacjentów po wykonanym zabiegu leczenia żylaków nóg parą wodną, skuteczność zabiegu wynosiła ponad 91% dla żyły odpiszczelowej oraz 95% dla żyły odstrzałkowej. W badaniu określono również odsetek powikłań związanych z zabiegiem na mniej niż 1%.

Materiał zewnętrzny