Niedziela, 23 lutego 2020

imieniny: Damiana, Romany, Florentyna

RSS

Ona dba o czystość Twoich ubrań, Ty zadbaj o jej czystość

11.04.2016 16:33 | 0 komentarzy | (s)

Pralka, to jeden z tych sprzętów AGD, które służą nam w utrzymaniu czystości. I chyba nikt z nas nie wyobraża sobie dzisiaj życia, gdyby nagle miało jej zabraknąć. Powrót do zwykłych wirówek, czy babcinych tar zupełnie nie wchodzi w grę. Ale, żeby pralki mogły nam służyć, dbając o czystość naszych ubrań, my musimy dbać o nie.

Ona dba o czystość Twoich ubrań, Ty zadbaj o jej czystość
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dla higieny i sprawności

Czysta pralka to po pierwsze pralka higieniczna. Jeśli pozwolimy, by w jej wnętrzu mnożyły się bakterie, czy zbierał się szlam, będzie źródłem zarazków i przestanie dopierać nasze ubrania. Ale nie tylko z takimi konsekwencjami musimy się liczyć. Brak troski o czystość pralki to również kwestia jej żywotności. Osadzony w bębnie kamień, czy zalegający pod gumą szlam, znacznie zwiększają ryzyko uszkodzeń i skracają żywotność urządzenia. I jak się czasem okazuje, nawet fachowa naprawa pralki może nie przywrócić jej życia.

Osuszanie pralki

By pralka była czysta, nie trzeba wykonywać skomplikowanych czynności. Nie trzeba też ponosić wielkich nakładów finansowych. Dbanie o jej czystość jest naprawdę łatwe. A jego fundamentem jest osuszanie pralki po każdym wykonanym praniu. Aby tego dokonać wystarczy nie zamykać bębna, ale pozwolić, by do środka dostało się powietrze i wysuszyło zalegającą wilgoć, która jest źródłem drobnoustrojów powodujących niebezpieczną dla organizmu pleśń (alergie, choroby układu oddechowego). Ten prosty trik pozwoli wyschnąć uszczelkom i zapobiegnie powstaniu wilgoci- jak mówią eksperci z restartagd.pl. I jak dodają, ważne jest również, by przed suszeniem oczyścić gumowy płaszcz z zalegającego szlamu.

Skuteczne mycie

To, że pralka na co dzień pobiera wodę i wykorzystuje detergenty, by prane rzeczy stały się czyste, nie oznacza, że sama jest czysta. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia spierane z ubrań, czy bielizny nigdy nie są w stu procentach usuwane wraz z odwirowaną wodą. Poza tym po wyjęciu ubrań, które często prane są w temperaturze około 40o, w pralce mnożą się różnego rodzaju bakterie. Dlatego warto raz w miesiącu wykonać tak zwane puste pranie. Ważne jednak, aby pranie to odbyło się w jak najwyższej temperaturze, najlepiej 90o. Dlaczego? Ponieważ taka temperatura pozwala rozpuścić zalegające tłuszcze i zabić bakterie - mówią eksperci z restartagd.pl

I dokładne czyszczenie

Czego? Filtrów, dysz, odpływów oraz pojemników na detergenty. Jeśli chodzi o filtry, dysze czy odpływy wody te należy czyścić raz na trzy miesiące. Chyba, że pranie odbywa się codziennie, wtedy takie czyszczenie warto wykonać raz na 6 tygodni. Zaniedbanie tych elementów może bowiem skończyć się zalaniem mieszkania, bo zalegający szlam zwyczajnie uniemożliwi odpływ wody. Jeśli chodzi o pojemniki na detergenty- te należy po prostu systematycznie kontrolować. Gdy tylko zauważymy, że płyn do płukania czy proszek zalega na ściankach, należy wyjąć i opłukać pojemnik pod bieżącą wodą.

Jeśli ciągła naprawa pralki to scenariusz, którego nie chcesz przeżyć, dbaj o nią. Oprócz regularnego czyszczenia pamiętaj też o środkach zmiękczających wodę dodawanych do prania, które zapobiegną osadzaniu kamienia. To naprawdę proste i bardzo skuteczne.

Materiał zewnętrzny