Czwartek, 25 kwietnia 2019

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Światowe Dni Młodzieży. Półtora tysiąca gości z zagranicy przyjedzie do Rybnika

03.02.2016 07:20 | 0 komentarzy | KP

Od 26 do 31 lipca w Krakowie odbywać się będą 31. Światowe Dni Młodzieży. Kilka dni wcześniej do Polski przyjadą młodzi pielgrzymi z całego świata, którzy jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia, będą mieli okazję poznać naszą gościnność, kulturę i zwyczaje. Spora grupa młodzieży pojawi się również w Rybniku.

Światowe Dni Młodzieży. Półtora tysiąca gości z zagranicy przyjedzie do Rybnika
Ksiądz Marek Biernacki jest koordynatorem Światowych Dni Młodzieży w rejonie rybnickim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z Gwatemali i Barbadosu

– Światowe Dni Młodzieży zawsze są tak skonstruowane, że pierwszą ich część młodzież spędza w wybranej przez siebie diecezji, w konkretnym mieście. Młodzi ludzie przyjadą także do Rybnika i będą tutaj spędzali czas od 20 do 25 lipca, a potem pojadą do Krakowa, gdzie oczywiście zjadą się wszyscy przybyli na Światowe Dni Młodzieży – wyjaśnia ksiądz Marek Bernacki, koordynator działań w rejonie rybnickim, w skład którego wchodzą 52 parafie. Wspomniany rejon oczekuje na przyjęcie ok. 3000 młodych ludzi z całego świata, z czego w samym Rybniku około 1500. – Póki co, mamy taką wstępną logistykę, którą przygotowała nasza katowicka centrala. Na obecną chwilę wiadomo, że na pewno przybędzie do nas duża grupa Włochów i Francuzów. Mamy również informacje, że być może będzie też sporo młodzieży z Gwatemali. Do tego jeszcze mniejsze grupy z Belgii, Litwy, Ukrainy, Niemiec, a nawet Barbadosu – wylicza ksiądz Bernacki.

600 rodzin

Zgodnie z założeniem organizatorów Światowych Dni Młodzieży, ważne jest, by przybyli do danego kraju młodzi ludzie, kilka dni poprzedzających główne wydarzenia, spędzali w rodzinach. – Wtedy można poznać nowych ludzi, zwyczaje, tradycje. Przede wszystkim zaś, zawiązują się konkretne relacje. Wiadomo, że nocując w szkole czy w innych zbiorowiskach, czegoś takiego nie będzie. My dziękujemy Bogu za to, że udaje się zarówno nam, ale także innym rejonom, zapewnić tej młodzieży miejsca wśród rodzin. U nas w Rybniku młodych gości zza granicy będzie przyjmowało około 600 rodzin – mówi z dumą ksiądz koordynator. Rodziny, które chciałyby przyjąć pod swój dach gości, ale tego faktu jeszcze nie zgłosiły, mają czas do końca stycznia. Zgłaszać się można bezpośrednio do księdza Marka Bernackiego.

Miasto pomoże

Warto podkreślić fakt, że swoją pomoc w całym przedsięwzięciu zaoferowało również miasto Rybnik. – Muszę zaznaczyć, że miasto pięknie włączyło się, od samego początku, w organizację Światowych Dni Młodzieży, widząc tutaj również okazję do swojej promocji i pokazania tego, co w Rybniku jest najpiękniejsze. Miasto wyraziło chęć zorganizowania dwóch dużych spotkań. Pierwsze odbędzie się na kampusie i będzie to takie spotkanie rejonowe, przeznaczone zarówno dla gości zza granicy, jak i dla rybnickich grup. Drugie spotkanie odbędzie się w niedzielę, już na zakończenie pobytu młodych w Rybniku. Będzie to takie świętowanie całego miasta. Świętować będzie młodzież, która przybyła, przyjmujące ją rodziny oraz całe miasto, ciesząc się, że ma gości. Rybnik włącza się w te imprezy przede wszystkim w ten sposób, że zaprasza zespoły z dobrej półki oraz daje całą infrastrukturę, jak scenę, nagłośnienie i oświetlenie. Miasto chce też zapewnić darmową komunikację i darmowe wejścia do instytucji kulturalnych dla wszystkich, którzy przyjadą. My z kolei zajmujemy się noclegami w rodzinach, częściowo wyżywieniem tej młodzieży, a także programem duchowym, który jest domeną Kościoła – podsumowuje ksiądz Bernacki i dodaje, że grupy, które przyjadą do Rybnika, już teraz nawiązują tutaj kontakty i bardzo mocno fakt przyjazdu przeżywają, cieszą się i przygotowują do odwiedzenia Polski.

(kp)


Wszelkich informacji w sprawie Światowych Dni Młodzieży udziela ksiądz Marek Bernacki z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Rybniku. Nr telefonu 607 162 073.