Sobota, 25 maja 2019

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Jak spędzają święta Polacy w Polsce i na emigracji? Czego sobie życzymy?

19.12.2014 12:14 | 0 komentarzy | ż

Póki mieszkamy w kraju, póty zarzekamy się, że w razie wyjazdu będziemy wracać na święta do Polski (połowa respondentów), po wyjeździe natomiast już tylko 1/3 z nas myśli o przyjeździe do kraju z tej okazji.

Jak spędzają święta Polacy w Polsce i na emigracji? Czego sobie życzymy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak wynika z przeprowadzonej przez serwis Poloniusz.pl analizy ponad 700 wypowiedzi respondentów mieszkających w Polsce i poza nią, Boże Narodzenie to wciąż dla nas święta, które w miarę możliwości spędza się w rodzinnym gronie w domu, a nie w ciepłych krajach lub na nartach (tę ostatnią, wakacyjną opcję wybrało tylko nieco ponad 1,5% wszystkich ankietowanych).

Co ciekawe, deklaracje odnośnie przyjazdu na święta do Polski różnią się od faktów: póki mieszkamy w kraju, póty zarzekamy się, że w razie wyjazdu będziemy wracać na święta do Polski (połowa respondentów), po wyjeździe natomiast już tylko 1/3 z nas myśli o przyjeździe do kraju z tej okazji. Ta grupa tym bardziej zmniejsza się, im dłużej pracujemy za granicą: 37% świeżo upieczonych emigrantów przyjeżdża na święta do Polski, a po trzech latach robi tak jedynie 28%. Za granicą więcej z nas spędza Boże Narodzenie w pracy (prawie 11% w porównaniu z ponad 4% pracujących w święta w Polsce).

Jeśli chodzi o kupowanie prezentów, tutaj także widać różnice. 38% przepytanych przez nas Polaków mieszkających w Polsce twierdzi, że nie kupuje prezentów, bo nie ma na nie pieniędzy – za granicą grupa ta zmniejsza się o ponad połowę. W dodatku grupa Polaków, których stać na prezenty z górnego pułapu cenowego – powyżej 1000 zł, za granicą zwiększa się ponad 4 razy (18% vs. 4% tej samej grupy Polaków mieszkających w Polsce).

 

- W naszej sondzie poprosiliśmy także Polaków o świąteczne życzenia dla Polski - mówi szef serwisu, Łukasz Kuncewicz. - Odzew na tę prośbę przerósł nasze oczekiwania – przesłało je ponad 300 osób! Życzenia, które do nas napłynęły, dostarczają wielu emocji. Są w nich nie tylko pretensje do życia w kraju, do rządzących, ale także wzruszające przesłania - dodaje.

„Życzę sobie i wszystkim Polakom pracy ośmiogodzinnej. Większych pensji, żeby wciąż nie liczyć, czy mogę iść do kina lub teatru i zjeść to, na co mam ochotę, a nie tylko to, na co mnie stać! Poczucia, że jestem cywilizowanym człowiekiem i mogę żyć na luzie, a nie jak niewolnik”.

„Drodzy Rodacy, niech nasz polski chleb zostanie w Polsce, emigracja niech nas nie dotyczy – tego życzą wciąż mało zarabiający Polacy z Podhala”.

„Życzę Polsce tolerancji, mądrych rządzących i szczęśliwych  ludzi”.

„Wszystkim Rodakom życzę, by nadchodzące święta było im dane spędzić w gronie najbliższych, przy suto zastawionym stole, by prezenty cieszyły nie tylko dzieci... Życzę, by nadchodzący nowy rok przyniósł  wiele radości, by rodziny nie musiały żyć w rozłące z dala od siebie... Życzę, by moi Rodacy nie zapominali o tym, co najważniejsze: że pieniądze nie zastąpią nam rodziny i przyjaciół. Czasami warto przystopować. Wesołych Świąt!”


Sonda została przeprowadzona na grupie 779 respondentów (444 Polaków mieszkających  i pracujących poza Polską oraz 355 mieszkających w Polsce i myślących o wyjeździe do pracy za granicę) w dniach 10–12 grudnia 2014 roku.

Poloniusz.pl jest serwisem z ogłoszeniami o pracę dla Polonii.