Czwartek, 29 października 2020

imieniny: Euzebii, Wiloletty, Narcyza

RSS

System ostrzegania dla żeglarzy w Goczałkowicach

30.08.2014 11:30 | 0 komentarzy | (q)

Dzisiaj, 30 sierpnia, na terenie portu przy zaporze goczałkowickiej został uruchomiony pierwszy w Polsce innowacyjny system ostrzegania dla żeglarzy przed gwałtownym załamaniem pogody. Może także służyć turystom odwiedzającym samą zaporę. System powstał w ramach konsorcjum Ekoenergii z Katowic, Uniwersytetu Śl. oraz firmy Ecoclima.

System ostrzegania dla żeglarzy w Goczałkowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest on kolejnym elementem budowy mechanizmu ostrzegania i prognoz w oparciu o radar pasma X oraz detektor burzy zainstalowany w Goczałkowicach Zdroju na terenie Ekocentrum.

Jak działa system? (w dużym uproszczeniu)

Głównym elementem systemu jest detektor wyładowań który obserwuje komórki burzowe w promieniu do 300 km, wykrywa zarówno wyładowania w chmurach jak i doziemne. Potrafi także identyfikować poprzedzające wyładowania "tarcia" w atmosferze które zwiastują rozpoczęcie burzy.

Dane z detektora są wysyłane poprzez system GSM/GPRS do  układu  kontroli lampy stroboskopowej umieszczonej na słupie przy wejściu do portu. Jeżeli detektor wykryje zbliżającą się intensywną burze do zbiornika, automat lampy uruchomi ją i lampa zacznie migać z określoną częstotliwością. Będzie to sygnał dla pływających na zbiorniku iż trzeba wracać do portu/przystani.

Lampę można rozbudować o syrenę dźwiękową dla zwiększenia efektu ostrzegawczego. Cały proces odbywa się automatycznie bez ingerencji człowieka. System posiada tą przewagę nad innymi rozwiązaniami iż nie występuje efekt opóźnienia często spowodowany długą drogą komunikatu ostrzegawczego od służb meteo do administratorów zbiorników. System jest w pełni rozbudowywalny i można go także stosować w górach, nad morzem czy w miejscach imprez masowych. Lampa ostrzegawcza zainstalowana obecnie nad zbiornikiem jest w fazie testów i kontroli technicznej ale spełnia już swoje podstawowe zadanie.

W przyszłości  wokół zbiornika pojawi się więcej takich lamp o większej mocy które zapewnią wtedy bezpieczeństwo dla całego zbiornika i terenów okalających. System ostrzegawczy opracowany w ramach Parku Technologicznego Ekoenergii Katowice  UŚ i Ecoclimy jest na tyle innowacyjny, iż powinny zainteresować się nim inne regiony Polski a także być może podmioty zagraniczne.