środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

WAŻNE:

Zameczek w Leszczynach już prawie gotowy

18.09.2020 08:51 | 0 komentarzy | acz

Dobiega końca rewitalizacja zabytkowego zameczku w Leszczynach i przestrzeni otaczającej obiekt.

Zameczek w Leszczynach już prawie gotowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Zakończyliśmy kolejną kluczową dla Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny inwestycję. Było to zadanie planowane od dawna i realizowane przez ostatnie kilkanaście miesięcy. Dzisiaj z placu budowy schodzi firma, która wykonywała tę inwestycję. A my, wspólnie z radnymi, którzy głosowali w tej sprawie i zabiegali o to zadanie, przeprowadzamy „wizytę roboczą”. Mam nadzieję, że wszyscy, którzy głosowali za tym projektem i dążyli do ukończenia tej inwestycji, mają poczucie sukcesu - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Widzimy nie tylko odrestaurowany zameczek, który ma swoją historię i tajemnice, ale także jego otoczenie i imponujący teren rekreacyjny. Jako burmistrz bardzo się cieszę z tej inwestycji, mam nadzieję, że ocena społeczna tego zadania będzie bardzo dobra.

Zakres prac obejmował m.in. remont i przebudowę zabytkowego budynku zameczku, budowę budynku sanitarno-gospodarczego, zagospodarowanie terenu stanowiącego teren dawnego zespołu dworsko-parkowego wraz z realizacją kilku obiektów o charakterze rekreacyjnym, a także powierzchni służących aktywnemu wypoczynkowi oraz elementów małej architektury. W skład projektu wchodziła również budowa parkingu wraz z zagospodarowaniem terenów przylegających.

„Zameczek w Leszczynach to jedno z miejsc w naszej gminie z bardzo bogatą historią. Od bardzo dawna mieszkańcy wnioskowali, aby właśnie tutaj powstała strefa, która będzie im służyć. Dlatego Rada Miejska na wniosek burmistrza postanowiła przekazać odpowiednie środki na ten cel. Myślę, że z atrakcji skorzystają zarówno mieszkańcy naszej gminy, jak i regionu” - podkreślił Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda.

W samym budynku zameczku przeprowadzono m.in. prace wyburzeniowe, wymianę stropów z drewnianych na stalowo-żelbetowe, przebudowę ścian wewnętrznych, zmianę funkcji niektórych pomieszczeń, wykonanie dźwigu osobowego wewnątrz obiektu, naprawę i wymianę tynków, wymianę stolarki otworowej, wymianę wszystkich instalacji wewnętrznych c.o., elektrycznej wod. - kan. oraz realizację nowej instalacji wentylacji mechanicznej wraz z centralą, naprawę i konserwację więźby dachowej, wymianę pokrycia dachowego. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

„Siłownia, urządzenia „street workout”, jak plac zabaw, zostały wpisane w okrąg otoczony zielenią i kwiatami. Całość uzupełnia odpowiednia infrastruktura - toalety, dostęp do wody pitnej, zaplanowano również miejsce do zamontowania choinki świątecznej. Jest także boisko, którego teren zimą zmieni się w lodowisko. To kolejna oczekiwana przez mieszkańców atrakcja. Powstały także miejsca do wypoczynku przy stawie obok zameczku - stoliki z krzesłami oraz betonowe leżaki - wylicza zakres przeprowadzonych prac Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny i dodaje: - Zależy nam, by otoczenie zameczku i sam obiekt wyglądały tak pięknie zawsze, dlatego zatrudniliśmy firmę ochroniarską, która monitoruje i chroni teren przez całą dobę. Niestety, często spotykamy się dewastacjami i aktami wandalizmu na terenie naszej gminy”.

Warto przypomnieć, że prace dotyczące zabytkowego obiektu nawiązują do pierwotnego kształtu zameczku wzorowanego na włoskich willach renesansowych i wybudowanego w latach 1882-1883 na zamówienie właściciela leszczyńskiego majątku, „dobrego pana na Leszczynach” - Konrada Bartelta w miejscu wcześniej istniejącego tutaj drewnianego dworu. Warto dodać, że zameczek uznawany był za jedną z najpiękniejszych budowli rezydencjalnych tamtych czasów na Śląsku. Projektanci dotarli do archiwalnych zdjęć i w swoich planach dążyli do odtworzenia historycznego wyglądu zabytku. Neorenesansowy zameczek miał odzyskać dawny blask, został więc odtworzony z najwyższą dbałością o jego pierwotny kształt i wygląd, stąd m.in. dobudowany taras przed obiektem oraz kompleksowy remont elewacji z odtworzeniem detali architektonicznych. Zgodnie z poleceniem konserwatora zabytków odtworzona została także zabytkowa klatka schodowa, a wszystkie drzwi, które podlegają ponownym montażom, zostały odrestaurowane, jako elementy zabytkowe budynku. We wnętrzu obiektu zachowano również elementy odkrytych wielobarwnych polichromii. Co warte podkreślenia, za realizację zadania odpowiadała specjalizująca się w pracach konserwatorskich, remontach, modernizacjach i adaptacjach architektury zabytkowej firma Restauro, która wcześniej zajmowała się pracami konserwatorskimi m.in. w warszawskich Łazienkach, Belwederze, czy zamku w Pszczynie.