środa, 21 kwietnia 2021

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Pałac i park w Leszczynach zmienią się nie do poznania [WIZUALIZACJE]

11.05.2018 15:27 | 1 komentarz | ż

Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski podpisał już dokumenty do umowy na realizację kompleksowej rewitalizacji zabytkowego parku i pałacu w dzielnicy Leszczyny. Koszt zadania, które wsparła Unia Europejska, to blisko 8 mln złotych.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Cieszę się ogromnie z pozyskanej przez Gminę dotacji. Chciałoby się powiedzieć: „nareszcie”. Podobnie jak mieszkańcy, my też czekaliśmy z niecierpliwością, aż długie i skomplikowane procedury zostaną sfinalizowane – mówi burmistrz W. Janiszewski.

Pałac dostępny dla niepełnosprawnych

Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywizacji społeczno-gospodarczej ludności zamieszkującej obszar rewitalizacji poprzez adaptację zabytkowego pałacu oraz jego otoczenia. - Staraliśmy się utworzyć nową, atrakcyjną, międzypokoleniową przestrzeń publiczną i mamy nadzieję, że dzięki wsparciu środków unijnych jak najszybciej rozpoczniemy realizację tego zadania - dodaje Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Pałac z XIX wieku ma zostać dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, planuje się rekonstrukcję zabytkowego tarasu, nowy podział i zagospodarowanie przestrzeni w obiekcie, dostosowanie kolorystyki budynku do kolorów odremontowanej wieżyczki.

Boisko, lodowisko, tor rolkarski i fontanna 

W ramach projektu zagospodarowany zostanie również pałacowy park. Zaplanowano wykonanie tarasów i sceny „pod chmurką” oraz wydzielenie nowych ścieżek pieszo-jezdnych. Gratką dla najmłodszych ma być nowy plac zabaw ze ścianką wspinaczkową i elastycznym podłożem wpisany w koło otoczone zielenią, za którą planuje się wykonać tor do jazdy na rolkach, hulajnodze i wrotkach.

Dorośli, podobnie jak w innych dzielnicach i sołectwach, będą mieli okazję skorzystać z siłowni pod chmurką oraz miejsca do ćwiczeń „street workout”. Siłownia i plac zabaw zostaną wpisane w okrąg otoczony zielenią. Pomysłodawcy projektu zaplanowali też montaż fontanny w kształcie kuli ziemskiej.

Powstanie także lodowisko i boisko - obiekt do wykorzystania przez cały rok, w sezonie zimowym będzie funkcjonował jako lodowisko, w pozostałym sezonie będzie pełnić funkcje boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę, tenisa, badmintona.

Całość uzupełni odpowiednia infrastruktura – toalety, dostęp do wody pitnej, zaplanowano również miejsce do zamontowania choinki świątecznej.

Parking, miejsce na grilla, taras z leżakami

Projektem objęto również teren przy stawie. Planuje się wydzielenie parkingu, ścieżek, miejsc do odpoczynku, utworzenie miejsca do spotkań przy grillu czy nawet utworzenie i wydzielenie tarasu z leżakami. Wokół stawu ma także powstać ścieżka informacyjno-edukacyjna.

- Projekt rewitalizacji Leszczyn znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski, zdobywając największa ilość punktów sposób wszystkich projektów zgłoszonych do dofinansowania – dodaje Andrzej Wącirz, naczelnik Wydziału Programowania i Funduszy Zewnętrznych w UGiM Czerwionka-Leszczyny. - Procedury dla tego typu projektu rewitalizacji są rozbudowane i skomplikowane. Złożenie wniosku o dofinansowanie zostało poprzedzone opracowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji, który jest obligatoryjnym załącznikiem do złożenia takiego wniosku. Ostatecznie, komplet dokumentów o dofinansowanie złożyliśmy blisko rok temu – wyjaśnia obowiązujące procedury A. Wącirz.

Realizacja projektu o nazwie „Rewitalizacja społeczna i infrastrukturalna poprzez remont zabytkowego pałacu i jego otoczenia w Czerwionce-Leszczynach” to koszt 7 813 278,44 zł, dofinansowanie ze środków unijnych i budżetu państwa wynosi łącznie 5 423 127,92 zł. Gmina rozpoczyna już procedury związane z przygotowaniem i ogłoszeniem przetargu na realizację zadania.

źródło: UGiM Czerwionka-Leszczyny, oprac. ż