Sobota, 14 grudnia 2019

imieniny: Alfreda, Izydora, Alfredy

RSS

Kultura

Ceramika, witraże i nie tylko, czyli Międzynarodowe warsztaty rękodzieła

25.03.2013 11:35 | 1 komentarz | red

W sobotę 23 marca Ośrodek Kultury w Połomi pękał w szwach. Całodniowe warsztaty rękodzieła odwiedziło blisko 300 osób, wśród nich 50 gości z czeskich Frycovic. Imprezę zorganizowano w ramach projektu pn. "Tradycyjnie razem. Polsko-czeskie obrzędy i obyczaje".

Ceramika, witraże i nie tylko, czyli Międzynarodowe warsztaty rękodzieła
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Warsztaty rozpoczęto około godz. 11.30 zaraz po zakończeniu pierwszej imprezy zorganizowanej tego dnia w Ośrodku Kultury w Połomi - promocji książki kucharskiej pt. "Smaczności bez granic". Na kilkunastu stanowiskach prezentowano m.in. wypalanie przedmiotów z gliny, wykonywanie witraży, pisanek, palm i kartek wielkanocnych, przedmiotów z papierowej wikliny. Były także frywolitki i prezentacje hafciarek. Goście z czeskich Frycovic prezentowali m.in. ozdoby z papieru wykonywane różnymi metodami, a także jajka wielkanocne ozdabiane drutem. Pojawił się także czeski warsztat ozdabiania wydmuszek przy pomocy wiertarki i ciekłego wosku. Teatr KREDENS z Połomi zaprezentował z kolei śląskie tradycje wielkanocne. W bardzo ciekawy sposób aktorzy przedstawili m.in. obrzęd warzenia piwa, święcenia potraw i błogosławienia pól uprawnych.

Gminny Ośrodek Kultury w Mszanie - organizator imprezy - zadbał także o podniebienia uczestników. Był obiad, poczęstunek na zasadzie "szwedzkiego stołu" a także wielkanocne babki. Warsztaty organizowane były w ramach projektu pn. "Tradycyjnie razem. Polsko-czeskie obrzędy i obyczaje" oraz współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE.