Poniedziałek, 29 listopada 2021

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Kultura

Radni z Radlina złamali ustawę

14.03.2012 12:00 | 37 komentarzy | tora

Wojewoda unieważnił uchwałę o oddaniu powiatowi prowadzenia Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Radlinie.

Radni z Radlina złamali ustawę
fot. UM Radlin
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nadzór prawny wojewody stanął na stanowisku, że Rada Miasta Radlina przekroczyła swoje kompetencje i złamała ustawę o samorządzie gminnym podejmując uchwałę zobowiązującą panią burmistrz do rozwiązania porozumienia z powiatem, na mocy którego miasto prowadziło ognisko. Skutkiem rozwiązania tej umowy miał być powrót ogniska pod skrzydła starostwa. Nadzór prawny stwierdził, że rada miasta nie ma prawa nakazywać pani burmistrz podjęcie takich kroków. To kompetencja własna burmistrza.
- Moim zdaniem i zdaniem pani prawnik z urzędu miasta podjęcie tej uchwały leżało w kompetencjach rady miasta. Takie też wyjaśnienie pani burmistrz złożyła wojewodzie. Skoro rada miasta może zawierać porozumienia, to dlaczego nie może wezwać do wypowiedzenia tego porozumienia? Ale pan wojewoda postawił na swoim. Nie wiem jeszcze czy będziemy się odwoływać do sądu administracyjnego. Chcę rozmawiać na ten temat z panią prawnik i radnymi - mówi Jacek Sobik, przewodniczący Rady Miasta w Radlinie.
Przypomnijmy - grupa 10 radnych uznała, że miasto nie powinno dalej prowadzić powiatowego ogniska. Rada przegłosowała więc uchwałę, która zobowiązywała panią burmistrz do rozwiązania stosownego porozumienia ze starostwem. Barbara Magiera zleciła przygotowanie potrzebnych dokumentów. Ruch wojewody nie wpłynie jednak na dalsze postępowanie szefowej miasta. Czuje się zobowiązana nawet ustnym stanowiskiem rady. - Poza tym jesteśmy po rozmowach ze starostą. Będziemy je kontynuować - mówi Barbara Magiera.