Niedziela, 21 lipca 2019

imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta

RSS

Kultura

Koncert Proletaryatu w Klubie Szuflada

19.10.2011 10:12 | 0 komentarzy | e

21 października w Klubie Szuflada w Wodzisławiu wystąpi zespół PROLETARYAT.

Koncert Proletaryatu w Klubie Szuflada
Proletaryat (fot. OQL)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bilety są po 25 (w przedsprzedaży) i 30 zł (w dniu koncertu). Supportować będą zespoły Lecter i Pampeluna. Rozpoczęcie o godz. 19.00.

Zespołu PROLETARYAT chyba nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Ponad dwadzieścia lat istnienia na polskiej scenie rockowej, 13 płyt i prawie tysiąc zagranych koncertów. Dla fanów i znawców rocka to jeden z najważniejszych wykonawców w naszym kraju i jeden z tych zespołów które wytyczały nowe szlaki w muzyce. Na ich płyty czeka się z niecierpliwością a każda z nich jest szczególna i przełomowa.

Zespół powstał w Pabianicach 20 lat temu. Trzej koledzy Tomasz Olejnik, Darek Kacprzak i Jarek Siemienowicz postanowili utworzyć zespół. Pierwszy spektakularny sukces odnieśli na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie w roku 1989 gdzie zdobyli aż trzy nagrody – publiczności, organizatorów i dziennikarzy. W latach 1990-91 ukazały się dwa albumy: Proletaryat i Proletaryat II.  Kolejne albumy – Czarne Szeregi (1993), IV (1994), Zuum (1996) oraz Made in U.S.A. (1999) prezentowały coraz to nowe artystyczne oblicza zespołu. Każdy z nich zawierał inną stylistycznie i brzmieniowo muzykę, co budziło kontrowersje, ale nie miało większego wpływu na ich pozycję i popularność. Pomiędzy tymi studyjnymi płytami zespół wydał też dwa albumy koncertowe i kompilację The Best of ... Po kilkuletniej przerwie Proletaryat w 2006 roku wydaje albumy ReC i Recycling.

Obecnie zespół tworzą:
Tomasz Olejnik – vocal;
Dariusz Kacprzak – gitara basowa
Wiktor Daraszkiewicz – gitara
Robert Hajduk – perkusja

PROLETARYAT aktualnie promuje nową płytę pt. ”Prawda”, która ukazała się we wrześniu 2010 r. nakładem Universal Music Polska.

Pampeluna
Zespół Pampeluna powstał 7 lipca 2007r. na krakowskim Wawelu. Muzykę zespołu cechuje spontaniczność, energia, szaleństwo. Kapele charakteryzuje trzech wokalistów śpiewających w latynoskm stylu. W początkowych latach działalności Pampeluna zdobyła kilkanaście nagród i wyróżnień na ogólnopolskich festiwalach, pokonując przy tym łącznie ponad 2000 zespołów! W 2010 r. wystąpiła na głównej scenie Przystanku Woodstock. W tym samym roku ukazała się debiutancka płyta "La Curva", która zebrała bardzo pozytywne noty wśród recenzentów. Za dokonania w 2010 roku zespół został okrzyknięty debiutem roku przez czytelników magazynu "Gitarzysta". Obecnie trwają końcowe prace nad kolejnym albumem zespołu.

Lecter
Za nazwą Lecter kryje się przede wszystkim osoba Romana Bereźnickiego, kompozytora muzyki, autora tekstów, a także charyzmatycznego lidera grupy. Od najmłodszych lat związany z muzyką z powodzeniem kończy szkołę muzyczną na wydziale gitary klasycznej. Z upływem czasu pasja przeradza się w styl życia artysty, który od kilku lat zajmuje się nie tylko komponowaniem, ale także realizacją dźwięku (Strobo Studio). Chociaż pierwsze zespoły w jakich grał formowały się jeszcze w połowie lat 90, poważniejsze sukcesy miały przyjść nieco później. Za takowe uznać należy nagraną przy jego współudziale w roku 2005 płytę zespołu Zberny3000, jak również wydany dwa lata później album „Wydostać” autorstwa Dr. Lecter. Jeden utwór z tego krążka ukazuje się na składance MiniMax Jarocin 2007 wydanej pod patronatem Piotra Kaczkowskiego z Polskiego Radia Trójki. Roman w czasie swojej kariery gra wiele koncertów na terenie całego kraju. Doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat pozwala mu na pełniejszą swobodę w korzystaniu z innych środków artystycznego wyrazu. Zmieniając nazwę zespołu na Lecter, postanawia nie ograniczać się wyłącznie do typowego instrumentarium. Poszukuje... Owocem tych poszukiwań staje się materiał „Inside / Outside”, którego muzyczna zawartość wzbudza zainteresowanie nowo-powstałej wytwórni płytowej Icaros Records. Zarejestrowane wcześniej w Strobo Studio utwory w marcu 2011 trafiają do olsztyńskiego Studio X, gdzie pod okiem Marcina Kiełbaszewskiego odbywa się ich mix oraz mastering. Tuż po zakończeniu nagrań zespół kręci teledysk do utworu „Morning” promującego album „Inside / Outside”. Utrzymany w konwencji alternatywnego rocka z elementami muzyki electro album “Inside / Outside” ukazuje się na rynku 06.06.2011 r. nakładem Icaros Records. Dwa tygodnie wcześniej zespół daje specjalny, przedpremierowy koncert w „Studio M” Polskiego Radia Opole. Koncert, wyemitowany na żywo na falach radia oraz za pośrednictwem strony internetowej tegoż, wzbudza zainteresowanie Narodowego Centrum Piosenki Polskiej, które oferuje zespołowi występ na opolskim rynku tuż po oficjalnej premierze płyty. Miesiąc później Lecter występuje w charakterze gościa specjalnego festiwalu Castle Party 2011 w Bolkowie. We wrześniu 2011 płyta „Inside / Outside” trafia do sieci salonów EMPiK, Saturn, Media Markt oraz wszystkich dobrych sklepów muzycznych na terenie całego kraju. Wkrótce zespół wyrusza w swoją pierwszą trasę koncertową po Polsce.