Piątek, 19 kwietnia 2019

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Kultura

100 lat Strzechy: Dobre, co minęło

24.09.2011 19:03 | 12 komentarzy | ma.w

Dyrektor RCK Janina Wystub pokłoniła sie współtwórcom jubileuszu domu kultury obecnym na uroczystej akademii.

100 lat Strzechy: Dobre, co minęło
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Hymn państwowy i Rota w wykonaniu chóru z Brzezia otworzyły oficjalną część obchodów. Widownia dolna byla cała wypełniona, z trudem można było znaleźć miejsce na balkonie. Z VIP-ów pojawił się polityk PO Henryk Siedlaczek oraz władze miasta (prezydent z zastępcą) i powiatu (szef rady i etatowy członek zarządu). Przyszedł też były prezydent miasta Jan Osuchowski z małżonką. Osobno witano rodzinę Arki Bożka.

Akademię okolicznościową poprowadziła dyrektor Wystub, zaczynając od słów: dobre, co minęło. Pokłoniła się byłym kierownikom placówki, obecnym na uroczystości: Józefowi Regule i Krystianowi Niewrzołowi. - Wielu już z nami nie może być. Uczcijmy ich pamięć minutą ciszy - zwróciła się do obecnych.

- Tętnimy życiem i tego pragniemy. By Strzecha nadal była miejscem, gdzie rozwijają się talenty - podkreślała dyrektor. Szczególnie dziękowała instruktorom i pracownikom obsługi, którzy "dają siebie" podopiecznym na zajęciach. Henryk Siedlaczek, który składał jubilatce życzenia nazwał wydarzenie "niesamowitą rocznicą, świadczącą o nieprzemijaniu wartości, które dziedziczą dzieci tej ziemi od swych ojców". - Oto owoc ludzi z pasją, nie zawsze docenianych w obecnych czasach, gdzie zamiast obcować z kulturą na żywo wybiera się pseudokulturę mediów - mówił Adam Wajda, przewodniczący rady powiatu. Winszowała również Katarzyna Nawrat, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, placówki która liczy sobie połowę wieku Strzechy.

Piotr Libera, Hildegarda Świerczek, Jan Ploch, Paweł Król, Gabriela Materzok, Karol Cuber, Aleksandra Orłowska i Zbigniew Mużelak - instruktorzy Strzechy zostali na scenie uhonorowani upominkami przez dyrektor Wystub i prezydenta Lenka.

Program artystyczny zaczął się spektaklem "Zolyty i wesele raciborskie" wg Romana Masarczyka, w reż. Barbary Gromotki i Jakuba Rusina. 

 

Ludzie:

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Janina Wystub

Janina Wystub

Była dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury w Raciborzu.

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor ZSOMS w Raciborzu, radna miasta Racibórz, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.