Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Kultura

Wystawa malarstwa Henryka Wańka

29.07.2011 20:24 | 0 komentarzy | przy

29 lipca o godzinie 17.00 w Muzeum przy ulicy Gimnazjalnej w Raciborzu odbył się wernisaż wystawy malarstwa Henryka Wańka.

Wystawa malarstwa Henryka Wańka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Henryk Waniek (ur. 4 marca 1942 w Oświęcimiu) jest śląskim malarzem, grafikiem, pisarzem, publicystą, krytykiem artystycznym i literackim. Od 1980 r. mieszka i tworzy w Brwinowie pod Warszawą.

Jest malarzem surrealistą. Realizuje swoje wizje w tradycyjnym malarstwie olejnym, zajmuje się również rysowaniem, grafiką wydawniczą i plakatem oraz sporadycznie scenografią do sztuk teatralnych. Prace śląskiego artysty od roku 1967 są praktycznie nieustannie prezentowane na wszystkich liczących się wystawach sztuki współczesnej, tak w kraju, jak i za granicą. Eksponowane były na ponad 100 wystawach zbiorowych; jest również autorem ponad 100 wystaw indywidualnych. Dzieła artysty znajdują się także w publicznych i prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Henryk Waniek jest także pisarzem i znawcą historii, filozofii, religioznawstwa i literatury mistycznej. Jest twórcą kilku książek eseistycznych. Pisze drobne utwory literackie, uprawia krytykę artystyczną. Od 1971 roku publikuje w czasopismach kulturalnych i literackich. Jego twórczość pisarska jest odbiciem jego fascynacji i zainteresowań ezoterycznych i historiozoficznych związanych ze Śląskiem, wpisanych w skomplikowane dzieje tych ziem.

Za zasługi w działalności na rzecz Śląska oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej, 4 kwietnia 2005 r. odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 otrzymał srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Wystawa będzie czynna do początku września.