Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Kultura

Śląsk w fotografii Zbigniewa Sawicza

22.07.2011 21:18 | 0 komentarzy | przy

22 lipca o godz. 17.00 w budynku ekspozycyjnym muzeum w Raciborzu odbył się wernisaż wystawy fotografii Zbigniewa Sawicza pt. "Śląska Ballada".

Śląsk w fotografii Zbigniewa Sawicza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prezentowane na wystawie zdjęcia powstawały od początku lat 70. XX wieku do dziś. Motywem przewodnim jest Śląsk. Na fotografiach Zbigniewa Sawicza odnaleźć można wartości, które wyrastają z oryginalnej kultury i stanowią integralną część jej tożsamości. Twórca sięga do różnych fragmentów regionalnej rzeczywistości i układa obrazy w wielowątkową opowieść o tym zakątku świata, o ludziach, otoczeniu, w którym przyszło im żyć. Wystawa nosi tytuł "Śląska ballada", gdyż autor snuje swą opowieść niespiesznie, jak na balladę przystało, poszczególne fotografie zaś układają się w utwór, jak kolejne zwrotki piosenki czy wiersza.

Zbigniew Sawicz (ur. 8 października 1939 r. w Bolechowie, powiat Dolina, województwo stanisławowskie) jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach w 1967 roku. Fotografuje od 1972 roku - w tym roku został członkiem Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego. Przez 11 lat pełnił funkcję prezesa KTF.  Po złożeniu wymaganych egzaminów, został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików 15 listopada 1990 roku, uzyskując tytuł artysty fotografika.

Fotografuje krajobraz Śląska, ludzi kultury i sztuki oraz ważne wydarzenia związane z regionem śląskim. Współpracuje na stałe od 10 lat z redakcją miesięcznika społeczno-kulturalnego Śląsk oraz z instytucjami kultury. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej od 2002 roku, autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych.