środa, 22 stycznia 2020

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Kultura

Wystawa fotografii Zbigniewa Sawicza

18.07.2011 15:48 | 0 komentarzy | e

22 lipca o godzinie 17.00 w budynku ekspozycyjnym Muzeum przy ul. Gimnazjalnej 1w Raciborzu odbędzie się wernisaż wystawy fotografii pt. „Śląska ballada” Zbigniewa Sawicza.

Wystawa fotografii Zbigniewa Sawicza
Zbigniew Sawicz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zbigniew Sawicz (ur. 8 października 1939 r. w Bolechowie, powiat Dolina, województwo stanisławowskie) jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach w 1967 roku. Fotografuje od 1972 roku - w tym roku został członkiem Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego. Przez 11 lat pełnił funkcję prezesa KTF.  Po złożeniu wymaganych egzaminów, został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików 15 listopada 1990 roku, uzyskując tytuł artysty fotografika.

Fotografuje krajobraz Śląska, ludzi kultury i sztuki oraz ważne wydarzenia związane z regionem śląskim. Współpracuje na stałe od 10 lat z redakcją miesięcznika społeczno-kulturalnego Śląsk oraz z instytucjami kultury. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej od 2002 roku, autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Fotografie Zbigniewa Sawicza wpisują się w nurt fotografii humanistycznej, prezentują światy zastane, ukazują ich specyfikę, oryginalność. Ich motywem przewodnim jest Śląsk – jego krajobraz naturalny i przemysłowy, ludzie tu mieszkający i pracujący, ich obyczajowość i stosunek do poprzemysłowej degradacji. Artysta lubi fotografować ludzi, eksponując ich naturalne piękno. Ulubionymi motywami zdjęć Zbigniewa Sawicza są zakątki osiedli robotniczych, które – sąsiadując bezpośrednio z zakładami przemysłowymi – nabrały specyficznego, surowego charakteru.

Autor sięga istoty śląskości, tych wartości, które wyrastają z oryginalnej kultury i stanowią integralną część regionalnej tożsamości. Fotografię traktuje jako sposób wyrażania własnych uczuć i emocji przez ujawnienie tych, które zawiera fotografowana rzeczywistość.

Zbigniew Sawicz należy do grona fotografów perfekcyjnie posługujących się warsztatem, stosuje przyjęte kanony fotografii klasycznej jako elementy najpełniej wyrażające estetykę obrazu. W swoich pracach łączy wrażliwość estetyczną z perfekcją warsztatową.

(zdj. foto-kurier.pl)