Piątek, 3 grudnia 2021

imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza

RSS

Kultura

Spektakl lalkowy dla dorosłych w Kobyli [ZAPOWIEDŹ]

24.11.2021 11:42 | 0 komentarzy | d

Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu zaprasza na spektakl Teatrum Mundi "Król i Błazen" w wykonaniu Walny-Teatr.

Spektakl lalkowy dla dorosłych w Kobyli [ZAPOWIEDŹ]
Wydarzenie odbędzie się w czwartek 25 listopada o godzinie 18:00 w Domu Kultury w Kobyli (ul Główna 78). Wstęp wolny. Spotkanie dla osób od 16 roku życia (fot. materiały prasowe)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spektakl Król i Błazen inspirowany dramatem Michela de Ghalderode "Eskurial" oraz fragmentami "Króla Leara" Szekspira jest próbą zrozumienia istoty roli i fenomenu gry w relacjach między ludźmi. Tę grę obnaża Śmierć... tu Śmierć królowej powoduje (zakazaną) rozpacz Błazna, zakochanego w Królowej i obojętność Króla (też nie na miejscu)... każdy z nich próbuje utrzymać role, która w majestacie śmierci jest nie do utrzymania. Królowa – dzięki Śmierci – ma wgląd w rzeczywistą sytuację męża i kochanka. Oni zaś korzystając z narzędzi gry – wymiany ról – mogą otworzyć lekko ten wentyl bezpieczeństwa – i zamieniając się rolami powiedzieć co o sobie myślą – niestety, zamiana ról kończy się dla jednego z nich tragicznie. Lecz czy to rzeczywiście jest tragedia skoro i tak za wszystkie nici pociąga umierająca Królowa.

W spektaklu występują:

Adam Walny – absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej; reżyser i twórca autorskiego teatru przedmiotu; dwadzieścia pięć lat na scenach Polski i Europy, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany; autor wielu oryginalnych technik teatru przedmiotu (marionety podwodne, pałuby zmechanizowane, figury – instrumenty, lalki witrażowe, kino manualne). Założyciel Instytutu Teatru Przedmiotu w Policznej.

Witek Broda – tak napisał o sobie: „Mój repertuar wziął się z włóczęgi, wyobraźni i gustu. 25 lat wędrówek po wsiach, wertowania dzieł Oskara Kolberga, archiwów KUL i PAN, autorów znanych i nieznanych. Granie ze stuletnim skrzypkiem to doświadczenie szczególne - muzycznie i duchowo. Zawsze wiedziałem, że istnieje specyficzna nuta narodu, atom muzyczny, rozpoznawalny i nieobliczalny. Znalazłem go na samym początku, stąd: Witek Broda- muzyk”.

Mariusz Cholajda – twórca autorskiego teatru Teatr Monitoring, a obecnie Teatr HaCha. Tworzy, gra na scenie, reżyseruje, obsługuje technikę, organizuje i koordynuje już od 29 lat. Z wykształcenia filozof i menedżer kultury. Założyciel Fundacji Harmonicznego Chaosu. Jego pracę cechuje podmiotowe podejście do materii światła i dźwięku.

źródło: GOK Kornowac