Poniedziałek, 29 listopada 2021

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Kultura

Pół miliona za kotlet wieprzowy [HISTORIA]

21.11.2021 09:40 | 0 komentarzy | żet

Były rabin sądzi się z żydowskim zarządem wyznaniowym, milioner z USA zostanie stracony za zabójstwo żony, a w Raciborzu aresztowano kelnerkę, która próbowała dopuścić się rozmaitych oszustw - między innymi o tym pisano w Nowinach 110 lat temu.

Pół miliona za kotlet wieprzowy [HISTORIA]
Zdjęcie ilustracyjne (domena publiczna, wikipedia.org).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

21 listopada 1911 r.

Kelnerka-oszustka

Racibórz. W ubiegłym tygodniu przyaresztowano tu kelnerkę Konstancyę Białas z Bytomia, która pod fałszywemi nazwiskami usiłowała dopuścić się rozmaitych oszustw.

Rabuś w areszcie

Żory. Do tutejszego więzienia sądowego odstawiono w tych dniach pochwyconego w Warszowicach górnika Uglerza. Jest to jeden z owych trzech rabusiów, którzy dnia 15-go r. b. w Siemianowicach napadli na pewną sprzedawaczkę, niosącą kasetkę z 2000 markami, które skradli.

Wypadek lekarza

Czerwionka. W jednej z ostatnich nocy zawezwany został lekarz dr Balcer do domu chorych w Bełku. W drodze jednak koń furmanki którą jechał lekarz, się czegoś przestraszył i rozbiegł się. Dr Balcer wyrzucony został z wozu i odniósł kilka złamań kości oraz inne wewnętrzne pokaleczenia. Odstawiono go do kliniki w Katowicach.

Milioner w rękach kata!

Nie często zdarza się milionerom być oddanym pod topór lub stryczek katowski. Zdarzy się to w tych dniach w Milwauke. W sierpniu roku bieżącego, milionowy bankier Henryk Clay-Beattie, został skazany na śmierć za zamordowanie żony. Podawano prośbę o ułaskawienie, lecz prezydent Taft ją odrzucił. Egzekucya odbędzie się 24 bm.

Pół miliona franków za kotlet wieprzowy

W Paryżu odbywa się interesujący proces, jaki wytoczył były rabin miasta Tours, Bauer, naczelnemu zarządowi wyznaniowemu żydowskiemu we Francyi. Bauera złożono z urzędu rabina przed kilku laty jeszcze, wskutek oskarżenia, podniesionego publicznie przez jego szwagra, iż zjadł w jednej z restauracyi kotlet wieprzowy. Oburzeni żydzi zdarli z rabina szaty liturgiczne, a naczelny zarząd wyznaniowy żydowski w Paryżu złożył go z urzędu. Bauer popadł wskutek tego wraz z swą rodziną w ostatnią nędzę.

W procesie dziś wytoczonym Bauer udowadnia, że oskarżenie go było fałszywe, bo nie jadł wcale kotleta wieprzowego i domaga się jako odszkodowania od naczelnego zarządu wyznaniowego pół miliona franków.


Artykuły z serii "110 lat temu w Nowinach Raciborskich" zawierają autentyczne fragmenty dawnych Nowin. Archiwalne numery gazety zostały zdigitalizowane przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Można je przeglądać na stronie internetowej www.biblrac.pl, do czego zachęcamy wszystkich miłośników historii Raciborza i okolic.