Piątek, 3 grudnia 2021

imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza

RSS

Kultura

11 listopada w Wodzisławiu Śl. Prezydent Kieca: "W 1918 r. mieszkańcy ziemi wodzisławskiej nie świętowali niepodległości" [ZDJĘCIA]

11.11.2021 14:04 | 8 komentarzy | juk

Eucharystia za Ojczyznę i uroczystości przy pomniku - w Wodzisławiu Śl. były to najważniejsze elementy obchodów Święta Niepodległości.

11 listopada w Wodzisławiu Śl. Prezydent Kieca: "W 1918 r. mieszkańcy ziemi wodzisławskiej nie świętowali niepodległości" [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Wodzisławiu Śl. niepodległościowe uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po niej - około godz. 11.00 - wodzisławianie przeszli pod pomnik Powstańców Śląskich. Tam odbyły się okolicznościowe uroczystości.

- Jaki był obraz naszego miasta w 1918 r.? Było to małe śląskie miasteczko. Liczyło niespełna 3,5 tys. obywateli. Wśród nich 86% stanowili katolicy, 8% - luteranie, a niespełna 6% było żydami. Prawie 80% mieszkańców naszego miasta mówiło po niemiecku i to był ich podstawowy język. W 1918 r. choć czuło się tutaj potrzebę przyłączenia do Polski, to wtedy Wodzisław Śl. nie świętował niepodległości. Mieszkańcy tego miasta i tych ziem musieli przejść trudy pierwszego, drugiego i w końcu trzeciego powstania śląskiego. W wyniku tych działań dopiero 4 lipca 1922 r. na naszym wodzisławskim rynku mieszkańcy witali polskich żołnierzy, wywieszali polskie flagi i cieszyli się z polskości - mówił w swoim przemówieniu prezydent Mieczysław Kieca. - Niepodległa Ojczyzna to taka, która gwarantuje prawa wszystkich, która daje ochronę, ale w zamian wymaga. Wymaga poszanowania praw, norm i porozumień. Wymaga poszanowania najważniejszej umowy społecznej, jaką jest Konstytucja - dodał.

Przedstawiciele lokalnego samorządu, mundurowych i organizacji pozarządowych złożyli wiązanki kwiatów. Na koniec obchodów Święta Niepodległości odbyła się uroczysta defilada.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.