Czwartek, 28 października 2021

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Kultura

Barwy Jesieni w Oazie Aktywności. Podpisano bardzo ważne porozumienie [ZDJĘCIA]

12.10.2021 15:42 | 1 komentarz | AgaKa

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. wspólnie z powiatowymi instytucjami pomocy społecznej zorganizowało we wtorek, 12 października na terenie Oazy Aktywności festyn "Barwy Jesieni", podczas którego podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy PCPR a jastrzębskim wydziałem nauk społecznych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu. 

Barwy Jesieni w Oazie Aktywności. Podpisano bardzo ważne porozumienie [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Imprezę otworzyła dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. Irena Obiegły wspólnie ze starostą Leszkiem Bizoniem oraz członkinią Zarządu Powiatu resortowo odpowiedzialną za powiatową pomoc społeczną Krystyną Kuczerą. 

Co dało podpisanie porozumienia?

Dzięki porozumieniu pracownicy powiatowych instytucji pomocowych będą mogli korzystać z fachowej wiedzy pracowników naukowych uczelni. Z kolei studenci zyskają niepowtarzalną okazję do realizacji praktyk, staży oraz wolontariatu w instytucjach zajmujących się bezpośrednią pomocą ludziom. W imieniu PCPR podpisała je Irena Obiegły. Z kolei w imieniu uczelni dziekan wydziału Aleksandra Buchta.

Dziekan wydziału Aleksandra Buchta ( po lewej)

Dziekan wydziału Aleksandra Buchta ( po lewej)

Siła wolontariatu

Podczas festynu promowany był wolontariat, jaki od kilkunastu lat świadczony jest przez uczniów I LO w Wodzisławiu Śl. na rzecz podopiecznych jednostek pomocowych, a także idea rodzicielstwa zastępczego. 

Przez 14 lat przez wodzisławskie rodziny zastępcze przeszło około 300 wolontariuszy I LO - osób pełnych pomysłów i marzeń, pełnych życzliwości i empatii oraz chcących dzielić się tym, co mają w sobie najlepszego. Wolontariusze z I LO do dziś spotykają się z dziećmi z rodzin zastępczych średnio raz w tygodniu i pomagają im odrabiać lekcje, organizują im czas wolny, niejednokrotnie stają się starszym bratem/siostrą czy przyjacielem.

Karolina Kędroń

Karolina Kędroń

W pierwszej grupie wolontariatu w I LO (14 lat temu) znalazła się między innymi obecna na festynie Karolina Kędroń.

- Tak, byłam w pierwszej grupie wolontariatu i jestem z tego bardzo dumna. Są rzeczy, które podczas pełnienia wolontariatu wychodzą wolontariuszowi z dużym zyskiem. Jako wolontariusz nabrałam bardzo dużego doświadczenia. Pokierowało to też moją drogą życiową. Dzięki temu, że byłam wolontariuszem szybciej udało mi się poukładać swoje życie zawodowe na późniejszym etapie. Po studiach psychologicznych szybko znalazłam pracę, bo pomimo tego, że dopiero je skończyłam, miałam już spore doświadczenie, które zdobyłam na wolontariacie, który towarzyszył mi nawet podczas studiów - powiedziała. 

Stoiska z rękodziełem oraz poczęstunkiem podopiecznych wodzisławskich jednostek pomocowych

Stoiska z rękodziełem oraz poczęstunkiem podopiecznych wodzisławskich jednostek pomocowych

Podczas festynu zaprezentowały się niektóre jednostki pomocowe powiatu, takie jak Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Perła”, Warsztat Terapii Zajęciowej św. Hiacynta i Franciszek, Dom Dziecka w Wodzisławiu Śl. czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. Ponadto pojawiły się stoiska z rękodziełem, była możliwość spotkania ze specjalistami, występy artystyczne, animacje, ciepły poczęstunek, a także koncert zespołu ONLY ONE. Organizatorów wspierało Wodzisławskie Centrum Kultury.