Czwartek, 28 października 2021

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Kultura

Koncert młodych organistów w kościele św. Jana Chrzciciela [ZDJĘCIA][WIDEO]

26.09.2021 21:42 | 0 komentarzy | tom

W Kościele pw. św. Jana Chrzciciela odbył się kolejny koncert w ramach XXXIV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai. Przed ołtarzem wystąpili uczniowie oraz absolwenci klasy organów Elżbiety Włosek-Żurawieckiej i Stanisława Pielczyka.

Koncert młodych organistów w kościele św. Jana Chrzciciela [ZDJĘCIA][WIDEO]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Klasę organów w P.S.M.I stopnia w Raciborzu Elżbieta Włosek-Żurawiecka prowadzi od 35 lat, najpierw współpracując, a potem przejmując ją po jej założycielu Henryku Klai. Na przestrzeni tych lat jej klasę ukończyła spora grupa absolwentów, którzy kontynuowali swą edukację muzyczną w P.S.M. II stopnia w Rybniku i w innych miastach Polski. Wśród jej wychowanków są już absolwenci Akademii Muzycznych i innych uczelni muzycznych w kraju i zagranicą. Klasa organów przy P.S.M. II stopnia w Rybniku obecnie liczy 11 osób. Prowadzona jest przez Elżbietę Włosek-Żurawiecką oraz jej absolwenta Stanisława Pielczyka.

Uczniowie tej klasy organów zdobywają najwyższe laury w najważniejszych konkursach organowych w Polsce. Niejednokrotnie byli stypendystami Dyrektora CEA, Marszałka Województwa Śląskiego i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wielu absolwentów klasy organów P.S.M. w Rybniku kontynuuje swoją edukację artystyczną na Akademii Muzycznej, a niektórzy są już jej wykładowcami.

Koncerty uczniów i absolwentów klasy organów Elżbiety Włosek-Żurawieckiej w kościele Św. Jana Chrzciciela na Ostrogu stały się już od 20 lat tradycją festiwalu. Młodzi adepci sztuki organowej prezentują na nich utwory kompozytorów baroku, romantyzmu i współczesności, a nawet własne improwizacje!

Program koncertu:

1. Łukasz Sbeczka – absolwent P.S.M. w Raciborzu: L.Boellmann – Introdukcja i Menuet z Suity gotyckiej.

2. Wojciech Zapart kl.3 P.S.M. w Rybniku: L.Vierne – Lied op.31.

3. Paweł Stroka kl. 1 P.S.M. w Rybniku: D.Buxtehude – Preludium in G i C.Franck - Elevation A-dur.

4.Paweł Rzehak kl.2 P.S.M. w Raciborzu: Franck – Sortie D-dur.

5. Rafał Potracki kl.4 P.S.M. w Raciborzu: J.S.Bach – Preludium i Fuga B-dur.

6. Hanna Szumiło kl.4 P.S.M. w Rybniku: L.Boellmann – Modlitwa.

7.Anna Wala kl.3 P.S.M. w Rybniku: C.Franck - Sortie F-dur.

8. Paulina Zimoń kl.2 P.S.M. w Rybniku: J.S.Bach – Preludia chorałowe: ”Ich ruf zu dir, Jesu Christ” i ”Herr Christ, der ein’ge Gottes Sohn".

9. Gabriel Wojaczek kl.2 P.S.M. w Rybniku J.S.Bach - Preludium chorałowe "Liebster Jesu, wir sind hier" i M.Reger – Toccata d-moll op.59.

10. Magdalena Pohlmann kl.5 P.S.M. w Rybniku: D.Buxtehude – Preludium in E.

11. Michał Staniek kl.6 P.S.M. w Rybniku: J. Brahms – „Mein Jesu, der Du mich” op.122 nr 1.

12. Maciej Somerla – absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu: Improwizacje.