Czwartek, 21 października 2021

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Kultura

Fortepian na inaugurację koncertów umuzykalniających w RCK. Koncertu wysłuchało 300 młodych melomanów [ZDJĘCIA]

24.09.2021 20:00 | 1 komentarz | rck

W piątek 24 września zainaugurowaliśmy tegoroczny cykl koncertów umuzykalniających odbywających się w Raciborskim Centrum Kultury. Koncert został uroczyście otworzony przez wiceprezydenta Raciborza Dawida Wacławczyka oraz dyrektor RCK Joannę Maksym-Benczew - informuje RCK.

Fortepian na inaugurację koncertów umuzykalniających w RCK. Koncertu wysłuchało 300 młodych melomanów [ZDJĘCIA]
Jakub Czekierda i Franciszek Borysowicz poprowadzili koncert umuzykalniający, którego głównym bohaterem był... fortepian.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Koncerty umuzykalniające są niestrudzenie prowadzone od kilkudziesięciu lat przez Franciszka Borysowicza. Biorą w nich udział uczniowie z raciborskich szkół podstawowych, klasy 1-3. 24 września gościliśmy ponad 300 młodych melomanów. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta na naszej sali widowiskowej.

W tym półroczu dzieci będą poznawały instrumenty strunowe. Bohaterem dzisiejszego spotkania był fortepian. Grę na tym pięknym instrumencie prezentował nam Jakub Czekierda, którego już kilkakrotnie gościliśmy w ubiegłych latach. Pan Jakub jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie uczy w szkole muzycznej w Bielsku-Białej i wykłada na Wydziale Sztuki i Nauki o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Na swoich recitalach wykonuje zarówno utwory klasyczne jak i jazzowe.

Podczas koncertu nasi najmłodsi melomani mogli usłyszeć następujące utwory: „Bagatelę” P. Czajkowskiego, Etiudę d- moll Op. 25 nr 4, Walc Des-Dur „minutowy” F. Chopina oraz Poloneza g-moll zwanego „dziecięcym” F. Chopina, „Bułeczkę z masłem” W.A. Mozarta oraz Preludium B-Dur G. Gerschwina.

W arkana nie tylko muzyczne, ale również savoir vivre podczas koncertów wprowadzał naszych najmłodszych pan Franciszek. Młodemu pokoleniu nie tylko pięknie wpaja wiedzę muzyczną, ale również to jak należy się zachowywać na koncercie, jak ubrać, jak nagradzać muzyków, zarówno brawami jak i kwiatami na koniec. Na dzisiejszy koncert Pan Franciszek przyniósł dzieciom klawisze fortepianu w formie tablic, które 11 śmiałków mogło trzymać, a pozostali odgadywali, który dźwięk był właśnie zagrany na fortepianie.

Cieszymy się, że dzięki tym koncertom rosną nam kolejne pokolenia odbiorców kultury.

Następny koncert umuzykalniający już za miesiąc - 26 października.

źródło: RCK