Niedziela, 19 września 2021

imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

RSS

Kultura

Koncert organowy w kościele farnym. Zagrają Marcin Knura i Mariusz Wycisk

15.09.2021 11:34 | 0 komentarzy | rck

15 września o godz. 19.00 w Kościele pw. WNMP w Raciborzu(ul. Mickiewicza 8) odbędzie się kolejny koncert w ramach XXXIV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai. Tym razem w wykonaniu Marcina Knury i Mariusza Wyciska.

Koncert organowy w kościele farnym. Zagrają Marcin Knura i Mariusz Wycisk
Marcin Knura i Mariusz Wycisk to absolwenci klasy organowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Marcin Knura - urodził się w 1998 roku w Raciborzu. Jest absolwentem klasy fortepianu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Raciborzu oraz klasy organów Elżbiety Włosek-Żurawieckiej w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Rybniku. Ukończył studia licencjackie na Wydziale Instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiuje na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ogólnopolskie konkursy organowe dla uczniów szkół muzycznych II stopnia, w których otrzymał tytuł laureata to, m.in.: VII Ogólnopolski Konkurs Organowy w Krasnobrodzie, IV i V Ogólnopolski Konkurs Organowy im. Mariana Sawy w Warszawie, XII i XIII Białostocki Festiwal Młodych Organistów, VIII Krakowski Konkurs Młodych Organistów, Ogólnopolski Konkurs Organowy Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, VIII Ogólnopolski Konkurs Organowy w Olsztynie. Jest corocznym uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Organowego „Iuniores Priores Organorium Seinensis”. Koncertował w ramach festiwali w Polsce, na Litwie oraz w Irlandii Północnej. Za wyniki w nauce i osiągnięcia artystyczne otrzymał dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Województwa Śląskiego.

Mariusz Wycisk - urodził się w 1999 roku w Raciborzu. Pochodzi z Kuźni Raciborskiej. Rozpoczął naukę muzyki w 2007 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki w Raciborzu, w klasie akordeonu mgr Teresy Kwiatkowskiej. Zdobył II miejsce w „Wojewódzkim Konkursie Akordeonowym Uczniów Szkół Muzycznych I i II Stopnia” w Raciborzu. Z rokiem ukończenia klasy akordeonu zdał egzamin wstępny do klasy organów mgr Elżbiety Włosek – Żurawieckiej w PSM w Raciborzu, a po roku nauki przystąpił do egzaminu wstępnego do PSM II stopnia w Rybniku, gdzie kontynuował naukę w klasie organów mgr Elżbiety Włosek – Żurawieckiej. Zdobywał czołowe miejsca biorąc udział w licznych konkursach organowych. W Międzynarodowym Konkursie Organowym Petra Ebena w Opawie (Czechy) dostał się jako jedyny z Polski do drugiego etapu, w którym osiągnął wysokie noty. Jego znaczącym osiągnięciem konkursowym jest zdobycie Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Organowym Centrum Edukacji Artystycznej. Uczestniczył w kursach interpretacji i improwizacji prowadzonych przez uznanych organistów z Polski i zagranicy. Jest czynnym organistą liturgicznym. Został czterokrotnie odznaczony tytułem Rybnickiego Prymusa przez Prezydenta Miasta Rybnika, uzyskał stypendium Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia artystyczne, również za swoje osiągnięcia został trzykrotnie stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Również decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu otrzymał w bieżącym roku stypendium z programu „Młoda Polska”.

Wstęp wolny.

źródło: RCK