Czwartek, 23 września 2021

imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

RSS

Kultura

Spotkanie autorskie Marcina Kydryńskiego i koncert muzyki latynoskiej

14.09.2021 13:59 | 0 komentarzy | rck

15 października o godz. 18.00 w RCK RDK odbędzie się spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim. Po nim, wraz z Marcinem Kydryńskim zapraszamy na koncert Marta Töpferová Latin Trio - informuje RCK.

Spotkanie autorskie Marcina Kydryńskiego i koncert muzyki latynoskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zwiedził i sfotograował pół świata

Marcin Kydryński – radiowiec, wędrowiec, fotograf. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali. Przez ponad 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Odszedł w maju 2020, w geście protestu przeciwko przejęciu programu przez polityków. Od lipca 2020 roku prowadzi autorską audycję „Pora Siesty” w Radiu Nowy Świat w godzinach 15 – 17. Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Swoje reportaże publikował w „National Geographic”; pierwszy autor i fotograf, jakiemu centrala w Waszyngtonie wydała okładkowy materiał w lokalnej edycji.

M. Kydryński od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich. Uhonorowany medalem „Ordem de Merito” przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju. Od 2011 roku prowadzi w Gdańsku Siesta Festival, a także serie koncertów SIESTA w drodze, które nawiązują do jego radiowych audycji. Coroczne płyty „Siesta” stają się regularnie bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach Olisu. Autor książek: „Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu” (1993), „Chwila Przed Zmierzchem” (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Pod Słońce” (1999), „Biel. Notatki z Afryki” (2016). W 2013 roku National Geographic opublikował książkę-album „Lizbona. Muzyka Moich Ulic”, a w 2017 r. w Edipresse Książki – nowe i odświeżone wydanie tytułu. 20 maja 2020 r. ukazała się najnowsza książka pt. „Dal”, efekt czteroletniej pracy nad zbiorem starych fotografii z afrykańskich kolonii.

Koncert Marta Töpferová Latin Trio

Na repertuar tria składają się różnobarwne rytmy i style, takie jak chilijska cueca, argentyńska chacarera, wenezuelskie joropo oraz wybór oryginalnych piosenek. Unikalny aksamitny głos Marty Töpferovej z własnym akompaniamentem na wenezuelskim cuatro i pekusjinaliach z porywającym akompaniamentem Alejandro Soto Lacoste i Gaby Naase to połączenie, które maluje przed słuchaczami fascynujący muzyczny pejzażu.

Skład zespołu:

  • Marta Töpferová (Czechy) – śpiew, wenezuelskie cuatro, perkusjonalia
  • Alejandro Soto Lacosta (Chile)- gitary, akordeon, piano, śpiew
  • Gaba Naas (Argentyna) – gitara, charango, klarnet, perkusja, śpiew

Marta Töpferová to jedna z najciekawszych wokalistek swego pokolenia. W młodości przez osiem lat śpiewała muzykę klasyczną i ludową w chórach w Czechach i Stanach Zjednoczonych. Po emigracji do Stanów Zjednoczonych w 1987 roku, biegle nauczyła się hiszpańskiego i dała się poznać jako charakterystyczna artystka i kompozytorka muzyki latynoamerykańskiej. Londyński „The Times” określił Martę jako „jedną z najbardziej urzekających interpretatorek.

Bilety w cenie 30 zł i 20 zł. Honorowane raciborskie karty Rodzina+ i Senior 60+.

źródło: RCK