Czwartek, 23 września 2021

imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

RSS

Kultura

Przeżyjmy to jeszcze raz. Weekendowe imprezy w regionie - Lady Pank w Lubomi, koncert Polsatu w Rybniku, Industriada i wiele innych

13.09.2021 14:19 | 5 komentarzy | AgaKa

Złożenie wszystkich weekendowych imprez w jednego newsa było nie lada wyzwaniem, bo za nami kilka niezwykle intensywnych dni. Dożynki, koncerty, Industriada i wielki koncert Polsatu. Zobacz co działo się w regionie.

Przeżyjmy to jeszcze raz. Weekendowe imprezy w regionie - Lady Pank w Lubomi, koncert Polsatu w Rybniku, Industriada i wiele innych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

RACIBÓRZ

Wystawa starych ciągników i maszyn rolniczych – to spotkanie, które zorganizowano w Gamowie. - Gmina Rudnik jest rolnicza, a że wielu rolników ma w stodołach i szopach pochowanych wiele starych ciągników i maszyn, to chcieliśmy to pokazać - tłumaczył w rozmowie z Nowinami wójt Piotr Rybka, który sam brał udział w paradzie jadąc ciągnikiem marki Fendt.

Zobacz wiecej: Musiały mieć minimum pół wieku, aby wystąpić na tej imprezie. Do Gamowa zjechały stare maszyny rolnicze [ZDJĘCIA, WIDEO]

Gary Moore Tribute Band to projekt muzyczny upamiętniający postać legendarnego gitarzysty i wokalisty z Wysp Brytyjskich. Tworzą go polscy muzycy i syn artysty. Mija 10 lat od śmierci Moore'a i grupa jest w trasie koncertowej. Znalazł się na niej Racibórz. 12 września zespół wystąpił w Raciborskim Centrum Kultury.

Zobacz więcej: "Still got the blues" dla Raciborza. Syn Gary Moore'a - Jack z gitarą na deskach RCK

Dożynki gminne - jedyne takie w tym roku w powiecie raciborskim - dla ziemi kornowackiej miały wyjątkowo długi korowód liczący kilkadziesiąt pozycji. Przyjechali senator Ewa Gawęda i poseł Adam Gawęda. - Czuję ogromny sentyment dla tych okolic, bo jako fotograf wykonałam tu wiele zdjęć na imprezach okolicznościowych - mówiła pani senator.

Zobacz więcej: Sex pogotowie i wybory miss obory na dożynkach w Łańcach. Gmina Kornowac bawiła się w najmniejszej wsi

12 września na rynku w Raciborzu odbyła się druga edycja Akcji Adopcyjnej „Poznaj i pokochaj psa ze schroniska”.

Zobacz więcej: Na rynku w Raciborzu można było adoptować pieska [ZDJĘCIA]

W sobotę 11 września 2021 r. Browar Zamkowy, Powiat Raciborski oraz Zamek Piastowski w Raciborzu zaprosili mieszkańców oraz gości na zamkowy dziedziniec na całodzienną imprezę organizowaną w ramach święta Szlaku Zabytków Techniki - Industriada 2021. Przygotowano mnóstwo wspaniałych atrakcji, zarówno dla dzieci, jak osób dorosłych.

Zobacz więcej: Industriada 2021 w dawnej siedzibie Piastów za nami [ZDJĘCIA]

Ciężar przygotowania tegorocznych dożynek w tzw. trójwsi (Zawada Książęca, Ciechowice, Łęg) wzięło na siebie tym razem to ostatnie sołectwo. Podziękowanie za plony sprowadziło się tylko do Mszy św., którą odprawiono w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Zawadzie Książęcej. Podobnie jak rok temu, kiedy to gospodarzem dożynek było sołectwo Ciechowice, zrezygnowano z organizacji festynu.

Zobacz więcej: Krecik, baran, sowa i... wiersz. Sołectwo Łęg dziękowało za plony

To pierwsze dożynki w Borucinie (gm. Krzanowice), które odbyły się za nowego sołtysa Dawida Piksę. Ten w ramach świętowania pełnił podwójną rolę, bowiem był również starostą dożynkowym wspólnie z Agatą Szebel. W korowodzie szli, jako jedni z pierwszych niosąc chleb dożynkowy, upieczony przez miejscowego piekarza. Nie zabrakło też korony żniwnej, którą uplotły miejscowe gospodynie. Urząd Miejski w Krzanowicach reprezentował wiceburmistrz Jarosław Gałkowski, przyszli także radni.

Zobacz więcej: Potężny korowód dożynkowy w Borucinie. Na to wydarzenie we wiosce czekali kilka lat [ZDJĘCIA, WIDEO]

Niewielkie Jastrzębie położone w północno-zachodniej części gminy Rudnik dożynki świętuje 12 września. Jako że sołectwo należy do parafii św. Piotra i Pawła w Grzędzinie, tam też odbyła się uroczysta msza święta.

Zobacz więcej: Żniwa zakończone, czas świętować. Tak było w Jastrzębiu [ZDJĘCIA, WIDEO]