środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Kultura

W Raciborzu każdy może zostać aniołem. Wystarczy trafić w to miejsce...

23.07.2021 13:30 | 2 komentarze | żet

Ciekawe dzieło sztuki pojawiło się w ścisłym centrum Raciborza. Można tu sobie zrobić zdjęcie podobne do słynnego zdjęcia Taylor Swift.

W Raciborzu każdy może zostać aniołem. Wystarczy trafić w to miejsce...
Gdzie znajdują się skrzydła? Odpowiedź znajdziecie w tagach pod artykułem. Na zdjęciu autorka malowidła Martyna Baranowska.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sztuka w starej bramie

Raciborskie skrzydła wykonała na zlecenie magistratu Martyna Baranowska, pochodząca z Raciborza artystka, zajmująca się sztuką użytkową, malarstwem artystycznym, sztuką tatuażu i fotografią, współautorka fresków w kościołach gminy Pietrowice Wielkie, magister sztuki. W projekcie aktywnie wspierał ją Adam Feliniak.

Anielska inspiracja

Pomysłodawcą raciborskiej akcji był Artur Wierzbicki, który zgłosił swój pomysł wiceprezydentowi Dawidowi Wacławczykowi. Koordynacją projektu zajęli się pracownicy Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu. Inspiracją okazała się również wystawa Michała Batkiewicza pt. „Anioły”, która od wiosny do jesieni gości na skwerze księdza Pieczki.

W planach Miasta Racibórz znajdują się kolejne instalacje plastyczne ze skrzydłami. Wszystko po to, by Racibórz stawał się coraz bardziej ciekawy, kolorowy i oryginalny. I po to, by przestrzeń powstającego Parku Kulturowego „Stare Miasto w Raciborzu” stawała się coraz bardziej atrakcyjna.

Kto to zaczął?

Racibórz wpisuje się w międzynarodową akcję zainaugurowaną przez artystkę Kelsey Montague, której kariera nabrała tempa po tym jak Taylor Swift opublikowała w sieci swoje zdjęcie na tle muralu z wielkimi skrzydłami. Wkrótce potem dołączyli do niej kolejni celebryci oraz zwykli ludzie, a zdjęcia oznaczano hashtagiem #WhatLiftsYou. Obecnie takie skrzydła można znaleźć właściwie w każdym zakątku świata.

źródło: UM Racibórz, oprac. ż