Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

Kultura

Marcin Kydryński opowiedział w Żorach o podróżach i swoich książkach [ZDJĘCIA]

16.06.2021 12:56 | 0 komentarzy | ska

W Letniej Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim, podróżnikiem, autorem książek i dziennikarzem. Poprowadził je Artur Madaliński, dyrektor Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie. 

Marcin Kydryński opowiedział w Żorach o podróżach i swoich książkach [ZDJĘCIA]
Spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim poprowadził Artur Madaliński. fot. Szymon Kamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Marcin Kydryński opowiedział w Żorach o podróżach i swoich książkach [ZDJĘCIA]

Spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim w żorskiej bibliotece okazało się sukcesem frekwencyjnym, który zaskoczył samych organizatorów. Ze względu na dużą liczbę zainteresowanych odbyło się ono w Letniej Czytelni, a pogoda dopisała. 

Marcin Kydryński przez ponad 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Odszedł w maju 2020, w geście protestu przeciwko przejęciu programu przez polityków.

Od lipca 2020 roku prowadzi autorską audycję „Pora Siesty” w Radiu Nowy Świat w godzinach 15 – 17.

Znawca i badacz Afryki

Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Swoje reportaże publikował w „National Geographic”; pierwszy autor i fotograf, jakiemu centrala w Waszyngtonie wydała okładkowy materiał w lokalnej edycji. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich.

W Żorach opowiedział o swoich podróżach i książkach, w szczególności ostatniej "Dal", która jest efektem czteroletniej pracy nad zbiorem starych fotografii z afrykańskich kolonii. Fotografie te można było równiez zobaczyć na wystawie prezentowanej przy okazji spotkania autorskiego. 

Dociekliwe pytania

Wywiad z Marcinem Kydryńskim poprowadził Artur Madaliński, który jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, krytykiem literackim, wykładowcą akademicki. Swoje teksty publikował między innymi, w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Kulturze Liberalnej”, „dwutygodniku”, „Gazecie Wyborczej” i wielu branżowych pismach literackich. Członek redakcji miesięcznika „Znak”. Ekspert w zakresie komunikacji – przez wiele lat kierował zespołami prasowymi instytucji samorządowych szczebla lokalnego i regionalnego. Prowadzi bloga o książkach „biblliotekababel” i audycję Biblioteka Babel. Książki warte zachodu w Radio Żory.