środa, 27 października 2021

imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego

RSS

Kultura

Ponad 900 mażoretek na Zamku Piastowskim. I starosta, co czuje bluesa

12.06.2021 17:17 | 5 komentarzy | ma.w

To pierwsze tak duże przedsięwzięcie z mażoretkami w wykonaniu Aldony Krupy - Gawron w jej bogatym portfolio imprez tanecznych. Po przerwie pandemicznej wróciła z zespołami „Źródła” i zaproszonymi gośćmi do występów na żywo i w plenerze. Imprezę „I Mażoretkowy Zawrót Głowy” otwierała m.in. ze starostą raciborskim Grzegorzem Swobodą. W przeszłości był jej podopiecznym.

Ponad 900 mażoretek na Zamku Piastowskim. I starosta, co czuje bluesa
Tak dużej liczby mażoretek na jednej imprezie na Zamku Piastowskim jeszcze nie było
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Występy trzeba było przyspieszyć, bo lista uczestników była tak obszerna, że do godzin wieczornych nie starczyłoby miejsca na scenie dla wszystkich chętnych. - Listę uczestników zamknęłam na długo przed początkiem „Zawrotu”. Jest tu ponad 900 mażoretek (początkowo mówiono o 837 - przyp. red.), a chciało być znacznie więcej. - Musieliśmy zastosować system rotacyjny w kolejnych występach, tak by nie doszło do nagromadzenia tej wielkiej masy uczestników na Zamku w jednym momencie - tłumaczyła Aldona Krupa-Gawron.

Starosta to utalentowany tancerz

W trakcie otwarcia imprezy przedstawiła starostę raciborskiego Grzegorza Swobodę jako swego podopiecznego w grupach tanecznych. - Trochę lat przetańczyłem - uśmiechał się zapytany przez nas włodarz. Był członkiem m.in. Tworkauer Eiche i Strzechy. Pani Aldona zapamiętała tancerza Swobodę jako utalentowanego technicznie i sumiennie podchodzącego do obowiązków w zespole. - To pierwszy starosta, który dosłownie czuje bluesa na takiej imprezie, bo sam tańczył na scenie - podkreśliła.

Krupa - Gawron przekazała nam dobre wieści dla miłośników mażoretek. We wrześniu w Arenie Rafako zaplanowano Mistrzostwa Polski tych formacji. Podobnie jak „Zawrót” będzie to pierwsza taka impreza w Raciborzu. To po wakacjach, ale okres kanikuły też ma być aktywny dla zespołów „Źródła”.

Trzy małe salwy

Na początek „Zawrotu” raciborscy bracia kurkowi pod przewodnictwem hetmana Józefa Pluty trzykrotnie wystrzelili z armatek. Spytaliśmy, czy nie rozważano salwy z okazałej armaty należącej do Bractwa - Ludmiły? - Ta armata temu nie służy - skwitował roześmiany J. Pluta. Ludmiła zdobi nowy skwer przy Ekonomiku.

Starosta Swoboda cieszył się, że operacja "mażoretki" została sprawnie przeprowadzona. - Musieliśmy zamknąć ruch samochodowy w rejonie Zamku, ale dotarły do mnie relacje kierowców, że oznakowanie jest wyraźne i blokada nie sprawia większych utrudnień. Cieszę się, że mogłem dotrzymać słowa i doprowadzić do organizacji tego przedsięwzięcia - podkreślił Grzegorz Swoboda.


Impreza odbyła się pod patronatem Starosty Raciborskiego. Przyświecała jej szlachetna idea:

Podziękowanie służbie zdrowia i osobom zaangażowanym w opiekę i ratowanie życia podczas pandemii COVID- 19.

Mieszkańcy Raciborza będą mogli zobaczyć zmagania zespołów mażoretek z Piekar Śląskich, Dobrzenia Wielkiego, Rybnika, Otmic, Czerwionki- Leszczyn, Kuźni Raciborskiej, Radlina, Ozimka, Tarnowa Opolskiego, Starej Wsi, Marklowic, Bytomia, Tworkowa, Gliwic, Ciasnej, Żor, Pszczyny, Knurowa, Leśnicy, Zawady Książęcej i Raciborza.

Konkurs odbył się w Światowym Dniu Sportu Mażoretkowego.

Ostatnie sukcesy mażoretek Zara to medalowe pozycje zdobyte na IV Ogólnopolskim Festiwalu Małej Sceny w Kuźni Raciborskiej:

 • Złoto - Zara I w miniformacjach seniorek z pałką
 • Złoto- Zara I w miniformacjach seniorek z flagami
 • Złoto- Hanna Kąś w solo kadetek starszych z pomponami
 • Srebro- Zara III w miniformacjach kadetek z pomponami
 • Srebro – Zara III w miniformacjach kadetek mix
 • Srebro – Zara II w miniformacjach juniorek z pomponami
 • Brąz- Oliwia Tomala w solo juniorek starszych z pałką
 • Brąz- Malwina Szczerbińska w solo juniorek z flagą
 • IV miejsce – Sara Groeger w solo kadetek z pałką
 • IV miejsce Nadia Kowalczyk w solo seniorek z pomponami
 • IV miejsce Laura Michałek w solo kadetek młodszych z pomponami.

Tradycyjnie przy okazji imprez Źródła zorganizowano kwestę na rzecz potrzebującego pomocy dziecka. Tym razem zbierano pieniądze na Henia Mazura.

Drengowie zapraszali przy bramie zamkowej na zaplanowany za tydzień swój festiwal w Oborze. Robili to Barbara Wypych i Michał Nadybski czyli wedle ich średniowiecznych imion: Rolf i Litlaus.