Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Kultura

Drengowie w pocie czoła budują gród w Raciborzu. Zobaczcie, jak będzie wyglądał [ZDJĘCIA]

22.04.2021 13:38 | 1 komentarz | żet

Zaczęło się od bramy, później przyszła pora na chatę, teraz trwa budowa palisady. Co będzie dalej?

Drengowie w pocie czoła budują gród w Raciborzu. Zobaczcie, jak będzie wyglądał [ZDJĘCIA]
Gród Drengów powstaje przy Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Na Zamku Piastowskim w Raciborzu można zobaczyć makietę, która przedstawia jego docelowy kształt. Wykonał ją wódz Drengów Marek "Ragnald" Mansz.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Możemy uczyć się od Drengów, jak przekuć marzenia w rzeczywistość. Nie zraziły ich hejty. Nie dali się zmielić urzędniczej maszynie. Nigdy nie stracili zapału. Małymi krokami i z żelazną konsekwencją dążą do celu. Budują w Raciborzu wczesnośredniowieczny gród z prawdziwego zdarzenia, którzy stanie się bazą ich stowarzyszenia oraz magnesem przyciągającym turystów do Raciborza.

Od bramy, przez chatę, po palisadę

W 2015 roku dzięki wsparciu Miasta Racibórz oraz Powiatu Raciborskiego wzniesiono budynek bramny. Budowla była jedynie namiastką tego, o co starali sie Drengowie. W samorządzie zabrakło determinacji do kontynuacji inwestycji.

Nadzieje Drengów odżyły wraz z powstaniem raciborskiego budżetu obywatelskiego. Tą drogą udało się pozyskać dwieście tysięcy złotych na budowę chaty o konstrukcji przysłupowej. To architektura najczęściej spotykana tysiąc lat temu na ziemiach słowiańskich oraz w Skandynawii. Wraz z powstaniem chaty i użyczeniem im terenu pod lasem Obora, w Drengów wstąpiły nowe siły. Wkrótce zebrali pieniądze na zakup drewna potrzebny do budowy części palisady. Materiał trzeba było jeszcze obrobić, co Drengowie zrobili, nie szczędząc czasu i sił.

Tak będzie wyglądał gród Drengów w Raciborzu. Widoczna na zdjęciu makieta znajduje się na Zamku Piastowskim w Raciborzu. - Mamy nadzieję, że już niedługo udostępnimy tę makietę do oglądania „na żywo”! Wszystko będzie zależało od zniesienia obostrzeń sanitarnych - informuje Grzegorz Nowak z Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Pierwsza część palisady jest już gotowa, wkrótce powstanie kolejna. Jednak na tym plany Drengów się nie kończą. Chcą zbudować jeszcze chaty rzemieślników, krąg ogniskowy (powstanie już niebawem!), tory do łucznictwa i rzutów toporem, miejsce kultu. Drengowie są gotowi sami wykonać większość prac, jednak potrzebują pieniędzy na zakup materiałów. Zbiórka na ten cel jest prowadzona tutaj: pomagam.pl/drengowie.

Kim są Drengowie?

Stowarzyszenie Drengowie znad Górnej Odry w Raciborzu działa od 2008 roku. Jego członkowie pasjonują się historią wczesnego średniowiecza oraz odtwórstwem historycznym. Drengowie są organizatorami Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego, którego 11. edycja odbędzie się jeszcze w tym roku (19-20 czerwca 2021 r.). To impreza, która z biegiem lat stała się marką samą w sobie. W kolejnych edycjach brało udział nawet kilkuset miłośników historii. Widzowie mogli podziwiać wykonany z wielką precyzją i dbałością o szczegóły rynsztunek dawnych wojów, oklaskiwać efektowne walki turniejowe oraz obserwować przebieg słowiańsko-skandynawskich bitew, w których trup ścielił się gęsto.


Zobacz również: