Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Kultura

7 aniołów i 27 kamieni... Co symbolizuje instalacja na skwerze Pieczki w Raciborzu?

18.03.2021 12:49 | 1 komentarz | żet

Być może, któryś z tych aniołów na ucho Wam powie, że skrzydła nosi w plecaku, nawet przy dobrej pogodzie?*

7 aniołów i 27 kamieni... Co symbolizuje instalacja na skwerze Pieczki w Raciborzu?
"Anioły" Michała Batkiewicza będą prezentowane na Skwerze im. ks. prałata Stefana Pieczki do końca września.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Anioły" to artystyczne dzieło Michała Batkiewicza, twórcy odpowiedzialnego między innymi za "Chichot życia", który prezentowany był ostatnio przy kościele św. Jakuba na raciborskim rynku.

- Anioły symbolizują tu pewną ulotność, co dobrze kontrastuje z potężnymi głazami, czyli tą ziemską przyziemnością i materialnością- mówi twórca instalacji. Niektóre z ważących nawet po kilkaset kilogramów kamienie wykorzystano jako głowy postaci, co ma dodatkowo wzmocnić kontrast, a jednocześnie sprawiać wrażenie skał zawieszonych w powietrzu.

Dziwić może fakt, że tylko u jednego z aniołów widzimy skrzydła. -Niektórzy pytają dlaczego tylko jeden anioł ma skrzydła? Być może dlatego, że największy z tych siedmiu symbolizuje ten najważniejszy, siódmy dzień tygodnia czyli niedzielę. Od siebie dodam, że one wszystkie mają skrzydła, ale sztuka powinna pozostawiać pewne niedopowiedzenie – dodaje artysta.

Postacie aniołów otacza również 27 kamieni, z których każdy ma symbolizować jeden rok pontyfikatu Jana Pawła II. Artysta sam twierdzi, że w pewnym sensie są swoistym wotum dziękczynnym za pontyfikat papieża Polaka.

* Parafraza utworu "Bieszczadzkie Anioły" Starego Dobrego Małżeństwa.


Zobacz również: