środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Kultura

W urzędzie zawisł niezwykły obraz

12.01.2021 20:24 | 0 komentarzy | juk

Malarskie ujęcie Radlina pędzla jednego z lokalnych artystów zawisło w tamtejszym magistracie. – To nasz mały świat zamknięty w kuli – mówi autor niezwykłego obrazu.

W urzędzie zawisł niezwykły obraz
Artysta i jego dzieło, czyli Miłosz Nosiadek na tle obrazu przedstawiającego w niebanalny sposób panoramę Radlina
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

RADLIN W trakcie grudniowej sesji radlińskiej rady miasta miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Udział w niej wziął gość specjalny, Miłosz Nosiadek, który jest zarazem mieszkańcem Radlina oraz architektem, malarzem i muzykiem. Stworzył on obraz przedstawiający w niebanalny sposób panoramę Radlina.

Obraz wykonany techniką akrylową przedstawia symbole Radlina, m.in. kopalnię, tężnię, familoki czy kościół, które zostały umiejscowione na planie globu, z logotypem miasta w centralnej części. Wokół loga gromadzą się ludzie, wykonujący charakterystyczne dla lokalnej społeczności aktywności. Można tam znaleźć biegaczy, gimnastyków, czy dzieci z latawcami. Obraz zawisł na ścianie korytarza magistratu, tuż obok sekretariatu burmistrza.

– Jestem naprawdę dumny, że mój obraz będzie wisiał w naszym urzędzie – podkreśla Miłosz Nosiadek. Dodaje, że tworząc dzieło, wyszedł z założenia, że Radlin jest małym światem, dlatego przedstawił go niejako w formie globusa. – Motyw pracy oparłem na kuli – wyjaśnia artysta. – Na jej obwodzie dzieje się to wszystko, co jest zewnętrzne. Są tam budynki, które nas otaczają. To, co najważniejsze, to jednak to, co się dzieje wewnątrz tej kuli, czyli ludzie. Radlin nie jest dużym miastem, atmosfera jest tu bardzo rodzinna – mówi radlinianin opisując obraz, który zatytułował „Planeta Radlin”.

Przypomnijmy, że Miłosz Nosiadek jest rodowitym mieszkańcem Radlina, urodzonym w 1992 r. Jest członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Z wykształcenia jest architektem, z zamiłowania – zajmuje się malarstwem oraz grą na skrzypcach (m.in. w zespołach Redlin oraz ZaNim Pójdę). Artysta wystawiał swoje prace na wielu wystawach, m.in. w Pałacu Sztuki w Krakowie, w Muzeum Papieru i Znaku Wodnego w Fabriano (Włochy). Prezentował swoje prace na największym festiwalu akwarelowym Fabriano In Acquerello. Wielokrotnie na łamach Nowin Wodzisławskich opisywaliśmy dokonania tego młodego artysty. Jego dzieła można podziwiać na jego autorskiej stronie (http://www.nosiadek.art) oraz w mediach społecznościowych.

(juk)