Sobota, 27 lutego 2021

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Kultura

Do marca ma być wiadomo czy Zamek połączy się z Muzeum

05.01.2021 09:03 | 5 komentarzy | ma.w

Nowy wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk powiedział na swojej pierwszej konferencji prasowej, w jakim terminie chce poznać ostateczne stanowisko Powiatu Raciborskiego w sprawie mariażu Zamku Piastowskiego i Muzeum w Raciborzu.

Do marca ma być wiadomo czy Zamek połączy się z Muzeum
Dawid Wacławczyk 8 stycznia zaczyna pracę w raciborskim magistracie/Fot. UM R.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wacławczyk jest jednym z dwóch (obok wydawcy, dziennikarza i pasjonata historii lokalnej Grzegorza Wawocznego) autorów koncepcji połączenia obu placówek. Dzięki połączeniu Zamek m.in. wzbogaciłby się o eksponaty muzealne jak np. słynna mumia i miałby przynosić samorządom zyski z ruchu turystycznego. Jeszcze jako radny powiatowy D. Wacławczyk na grudniowej sesji zaznaczył, że jeśli starosta raciborski Grzegorz Swoboda nadal będzie zwlekał z podjęciem decyzji w sprawie współpracy Powiat - Miasto w sprawie Zamku, to samorząd miejski skoncentruje się na samodzielnym rozwoju Muzeum.

W swoim exposè na zdalnej konferencji prasowej nowy zastępca Polowego podkreślił, jak ważne będzie dlań doprowadzenie projektu z Zamkiem i Muzeum do finału. W tej sprawie powstały dwa obszerne opracowania zamówione przez samorządy powiatowy i miejski. Na ostatniej sesji powiatowej etatowa członkini zarządu Ewa Lewandowska wskazywała, że radni powinni się zapoznać z tą przygotowaną przez Dawida Wacławczyka. Ten sporządził ją na zlecenie magistratu. Radni Raciborza ("Razem") w grudniu wystąpili o udostępnienie jej publicznie.

Jak Wacławczyk zamierza wpłynąć na starostę raciborskiego w sprawie decyzji o projekcie "zamkowe muzeum" i ile daje mu czasu na ostateczną deklarację? Nie będzie już występował w roli opozycyjnego radnego powiatowego, ale wiceprezydenta Raciborza.

Wacławczyk podkreślił na konferencji, że głównym pomysłodawcą koncepcji łączenia Zamku i Muzeum jest G. Wawoczny, który zaprosił Wacławczyka do stworzenia konkretnego produktu turystycznego i stworzenia samorządowych podstaw działania nowo powołanej jednostki na bazie Agencji Zamku Piastowskiego.

- Uwierzyłem w tą koncepcję. Turystów nie interesuje który obiekt komu podlega. Oni chcę atrakcyjnie spędzić czas, skorzystać z ciekawych walorów - zaznaczył D. Wacławczyk.


Wiceprezydent nie zamierza „w tej chwili siłowo przedstawiać tego tematu Powiatowi i dawać konkretnego czasu panu staroście”.- Musimy mieć świadomość, że za niedługo ruszają nowe środki rządowe i europejskie, że wydziały przejdą do pisania konkretnych projektów, negocjacje na szczeblu rządowym prowadzone przez prezydenta Polowego wejdą w fazę rozstrzygającą i Miasto będzie musiało się określić, w którym kierunku idzie - podsumował Dawid Wacławczyk I zastępca prezydenta Dariusza Polowego.

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski