Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Kultura

"Likwidatorzy Czarnobyla" w prezencie od biblioteki i Ibuk Libra

02.12.2020 10:59 | 0 komentarzy | d

Kim byli likwidatorzy Czarnobyla? Jak wyglądały ich warunki bytowe i życie codzienne w czarnobylskiej zonie? I czy po powrocie do domu, udało im się wygrać heroiczną walkę o odzyskanie zdrowia? W grudniu raciborska biblioteka oraz platforma IBUK Libra proponują czytelnikom książkę Pawła Sekuły „Likwidatorzy Czarnobyla”. Ten i pozostałe 2246 e-booki można wypożyczyć za darmo, bez wychodzenia z domu.

"Likwidatorzy Czarnobyla" w prezencie od biblioteki i Ibuk Libra
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Książka „Likwidatorzy Czarnobyla” autorstwa Pawła Sekuły jest zapisem relacji ustnych tzw. likwidatorów Czarnobyla i ich rodzin. Przedstawia dramatyczne doświadczenia żołnierzy z republik bałtyckich związane z działaniami podejmowanymi w rejonie katastrofy w latach 1986-1988. Autor przybliża społeczność likwidatorów, warunki bytowe i życie codzienne w czarnobylskiej zonie. Kolejne rozdziały są wiernym odtworzeniem osobistych przeżyć, odczuć i przemyśleń likwidatorów począwszy od wezwania na miejsce tragedii, poprzez pracę w cieniu czarnobylskiego reaktora, aż po zmaganie się z codzienną rzeczywistością ZSRR po powrocie do domu i heroiczną walkę o odzyskanie zdrowia. Przekazy świadków poprzedzone są zarysem historii mobilizacji i udziału łotewskich oraz estońskich obywateli ZSRR w usuwaniu skutków katastrofy jądrowej. Zaprezentowane zostały także poszczególne etapy akcji dekontaminacyjnej na obszarze Ukrainy i Białorusi.

Książka jest dostępna jako prezent do 31 grudnia. Aby wypożyczyć książkę i inne pozycje, konieczny jest jedynie dostęp do Internetu i indywidualny kod PIN, który można otrzymać w każdym oddziale i filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

źródło: MiPBP Racibórz