Sobota, 28 listopada 2020

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Kultura

Epidemia na Śląsku:

Kobiety aktywne i klub gimnastyczny uhonorowani [ZDJĘCIA]

31.10.2020 13:29 | 3 komentarze | juk

Podziękowali tym, którzy w pracę i twórczość instytucjonalną wkładają całą życiową pasję, umiejętności, talenty, ponadprzeciętne zaangażowanie w to wszystko, co decyduje o bogactwie i warunkach życia w mieście oraz rozsławiają go poza jego granicami. Radlin po raz kolejny przyznał wyróżnienia Quality.

Kobiety aktywne i klub gimnastyczny uhonorowani [ZDJĘCIA]
Z ramienia Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych nagrodę odebrała jego prezes Halina Duda, natomiast w imieniu Klub Gimnastyczny "Radlin" - prezes Ludwik Blanik. Na zdjęciu przedstawiciele laureatów są w towarzystwie burmistrz Barbary Magiery oraz sekretarza kapituły wyróżnienia Quality Eryka Holony. (fot. Marcelina Sosna)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

24 października w radlińskim Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się kolejna edycja Radlińskich Spotkań z Kulturą. W trakcie uroczystej gali zostały wręczone wyróżnienia Quality. Tegorocznymi laureatami zostali: Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych oraz Klub Gimnastyczny "Radlin". - Tożsamość miasta zawsze budują ludzie. Dziękuję za waszą działalność na rzecz Radlina - mówiła burmistrz Radlina Barbara Magiera, gratulując laureatom. Galę uświetnił występ zespołu Roszak Show

Wychowankowie olimpijczyków

- Obchodzący w tym roku jubileusz 100-lecia Klub Gimnastyczny "Radlin" wychował w sumie trzynastu olimpijczyków, stając się jednym z najbardziej zasłużonych klubów w Polsce, zajmując również szczególne miejsce w historii sportu śląskiego - mówił podczas wydarzenia Eryk Holona, sekretarz kapituły wyróżnienia Quality. Dodał, że klub powołany w marcu 1920 r., jako odpowiedź na apel Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu, który nawoływał do tworzenia nowych klubów sportowych na Górnym Śląsku, już wkrótce (najpierw jako towarzystwo gimnastyczne "Sokół") zaczął zapisywać się wielkimi głoskami w tradycji rodzimej gimnastyki. Wśród wychowanków klubu uczestniczących w olimpiadach, największe osiągnięcia w przeszłości uzyskali m.in. bracia Kubicowie (medaliści Mistrzostw Europy), Alfred Kucharczyk (uczestnik trzech olimpiad) oraz Ernest Hawełek (uczestnik dwóch olimpiad). W ostatnich latach sławę klubowi przyniósł także Leszek Blanik, m.in. złoty medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie i brązowy w Sydney. W imieniu Klubu statuetkę odbierał jego długoletni prezes Ludwik Blanik.

Nie tylko dla kobiet

Z inicjatywy Ewy Spas i Barbary Magiery w 2000 r. powstało Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych w Radlinie. Realizacją tego zadania podjęła się Gabriela Chromik, pierwsza prezeska stowarzyszenia a później inicjatorka i realizatorka wielu projektów. Pierwsze i niezmiernie ważne inicjatywy to projekt "Wspólnie – znaczy lepiej", który wyznaczył nowe standardy współpracy samorządu i środowiska NGO. - Stowarzyszenie, a przez to miasto Radlin, stało się znane w całej Polsce - podkreślił Eryk Holona. Szczególną uwagę stowarzyszenie zwraca na rolę kobiet, ich potrzeby, zdrowie i rozwój. Dzięki temu powstały takie projekty jak np. Moje Kilimandżaro, Enter dla kobiet oraz Kobiece twarze radlińskiej historii. Z kolei projekty skierowane do seniorów zaowocowały corocznym organizowaniem Dnia Seniora, powstaniem zespołu teatralnego, grupy artystycznego rzemiosła, zespołu muzycznego i rozwinęło aktywność fizyczną. - To z inicjatywy SKA i wspólnych projektów powstały kolejne stowarzyszenia w mieście: Młody Radlin, Zielona Wyspa, oraz Szok - zauważył sekretarz kapituły wyróżnienia Quality. Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych reprezentowała jego prezes Halina Duda, która odebrała nagrodę.