Poniedziałek, 6 lipca 2020

imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny

RSS

Kultura

O Rosji, szamanizmie i pracy dziennikarza w czasie pandemii [WIDEO]

25.06.2020 15:20 | 0 komentarzy | d

Jacek Hugo-Bader – autor książek „Biała gorączka”, „Dzienniki kołymskie”, „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” był kolejnym gościem raciborskiej biblioteki w ramach programu „Kultura w sieci”, dofinasowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

O Rosji, szamanizmie i pracy dziennikarza w czasie pandemii [WIDEO]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jacek Hugo-Bader od ponad 30 lat zafascynowany jest Rosją i Rosjanami („Tu czuję się właściwym facetem we właściwym miejscu”), dlatego po niedługiej przerwie znowu wybrał się na Syberię, żeby zgłębić temat szamanizmu. Opowieści, którymi podzielił się w bibliotece, pełne były niezwykłych relacji z szamanami, którzy - jak się przekonał - wiedzieli, że odwiedzi ich dziennikarz, jeszcze na długo, zanim się z nimi spotkał. Wszystko według zasady „Nie patrz, nie szturmuj drzwi, wsiądź w pierwszy lepszy autobus. Twoja droga sama zaprowadzi Cię tam, gdzie masz dotrzeć!”.

Jak zwykle nie zabrakło licznych pytań publiczności na czacie. Czytelnicy byli ciekawi m.in. czy dziennikarz spotkał już miejskich szamanów, jaką funkcję pełnią szamani w dzisiejszych czasach i czy w trakcie pisania najnowszej książki, Hugo-Bader spotkał się z ostrzeżeniem, że to nie temat dla kogoś z zewnątrz (w „Dziennikach kołymskich” dziennikarz przywołuje śmiertelny wypadek kobiety, która wbrew ostrzeżeniom nadal pracowała nad filmem o szamanach!). Gość biblioteki przeczytał także fragmenty rozdziału pt. „Zamiana dusz”, z najnowszej książki wprowadzając słuchaczy w mroczny obraz szamanizmu.

- Najnowszej książki Jacka Hugo-Badera możemy wypatrywać jesienią tego roku a póki, co zapraszamy do naszej biblioteki po wszystkie pozostałe książki naszego gościa – mówi prowadząca spotkanie Dominika Karpińska z MiPBP w Raciborzu.

ZOBACZ ZAPIS ZE SPOTKANIA:

źródło: MiPBP Racibórz