Niedziela, 5 kwietnia 2020

imieniny: Ireny, Wincentego, Julianny

RSS

Kultura

PILNE

"It’s America, a to Racibórz właśnie" - wyjątkowy koncert w Raciborzu [ZDJĘCIA]

24.02.2020 16:28 | 1 komentarz | rck, d

W piątek, 21 lutego sala widowiskowa DK Strzecha wypełniła się słuchaczami do ostatniego miejsca. Miłośnicy piosenki autorskiej i pięknego słowa zgromadzili się, aby być świadkami spotkania artystycznego po wielu, wielu latach przerwy. Na scenie „Strzechy” wystąpili raciborzanin Jerzy Dębina oraz lider Lubelskiej Federacji Bardów, Jan Kondrak.

"It’s America, a to Racibórz właśnie" - wyjątkowy koncert w Raciborzu [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Koncert pod hasłem „It’s America, a to Racibórz właśnie” poświęcony został twórczości trzech genialnych mistrzów słowa zza oceanu; polscy bardowie wzięli na warsztat piosenki Leonarda Cohena, Boba Dylana oraz wiersze Allena Ginsberga, współtwórcy beat generation. Powstał pasjonujący melanż pieśni i recytacji, swoisty warkocz, w którym przeplatały się emocje bohaterów utworów. Obaj wykonawcy bardzo płynnie ustępowali sobie miejsca; cichnąca gitara Kondraka zapraszała Dębinę do kolejnej recytacji. Do fragmentów ginsbergowskich poematów „Ameryka” oraz „Kadysz” lublinianin dobrał z morza utworów Cohena i Dylana kilka pieśni, które korespondowały z soczystym monologiem Ginsberga. Liryzm, doskonały warsztat i czuła prawda o człowieku – oto cechy wspólnego występu Kondraka i Dębiny.

W ten sposób odbyła się pierwsza część wieczoru. W drugiej – sprowokowany przez prowadzącego koncert Marka Rapnickiego – Jan Kondrak w czterdziestominutowym secie zaprezentował utwory ze swojej najnowszej płyty pt. „Czeska”. Na koniec, w trzecim (!) bisie zabrzmiały pieśni, bez których trudno wyobrazić sobie jakikolwiek występ lubelskiego barda: „Za nic do dodania” oraz „Ataman”.

Aplauz widowni po występach obu artystów świadczy o wciąż niewygasłej w Raciborzu potrzebie sztuki na najwyższym poziomie. Kontakt z zakorzenioną w znakomitej literaturze twórczością obu bardów, będąc rozrywką z najwyższej półki, staje się czymś więcej – podróżą w głąb siebie, lekarstwem na zagrożenia współczesnego świata, ukojeniem w bólu i radości.

źródło: RCK

Ludzie:

Jerzy Dębina

Jerzy Dębina

Aktor, poeta, animator kultury, artysta