Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pogrzebanie basa. Tak w Krzanowicach pożegnano karnawał [ZDJĘCIA, WIDEO]

Choć rytuał niegdyś bardzo popularny, to do dzisiaj przetrwał już w niewielu miejscowościach. Do tych wyjątków zaliczają się Krzanowice, a dba o niego Chór Mieszany "Cecylia" działający przy miejscowym ośrodku kultury. Pogrzebanie basa to zwyczaj kończący karnawał. To żartobliwie odgrywany kondukt żałobny, podczas którego w asyście duchownego urządza się pogrzeb kontrabasu.

Pogrzebanie basa. Tak w Krzanowicach pożegnano karnawał [ZDJĘCIA, WIDEO]

Materiał wideo:

Obrzęd rozpoczął się kilka minut po godzinie 23.00. Wówczas na salę MOK-u, gdzie odbywała się impreza karnawałowa, wszedł kondukt żałobny, na czele którego szedł mężczyzna we fraku, niosąc na drzewcu emblemat przedstawiający lirę. Zaraz za nim w rytm marsza żałobnego podążała orkiestra. Za muzykami w towarzystwie ministranta kroczył ksiądz. Chwilę później tragarze, czyli mężczyźni niosący kontrabas oraz wdowa trzymająca w ręku wieniec. Były też m.in. płaczki żałobne, śmierć z kosą i miss karnawału. Po obejściu wokół sali orszak się zatrzymał i rozpoczęła się parodia ceremonii pogrzebowej. Wprowadzeniem do niej był dialog między pastorem a organistą. Jako pierwszy zaczął pastor: "Już basisko umarło, kończą się ostatki. Cieszą się i radują z tego wszystkie matki! Dlaczego by się matki z tego cieszyć miały? Bo córki nareszcie na czas do domu będą wracały! Przecież wracały o dziesiątej, jak im nakazano! Owszem, wracały o dziesiątej, ale rano!". Później nastąpiło pożegnanie kontrabasu. Następnie uczestnicy uroczystości pogrzebowej ponownie obeszli salę, śpiewając pieśń, a chwilę później ją opuścili.

W poszczególne role wcielili się:

  • Pastor: Artur Goriwoda
  • Organista: Kornelia Pawliczek-Błońska
  • Ministrant: Dawid Abrahamczyk
  • Tregry: Tomasz Liszka, Piotr Ploszka i Artur Talarczyk
  • Wdowa - Marta Gieron
  • Lira - Leo Wollnik
  • Miss - Katarzyna Nowak
  • Śmierć - Dawid Goriwoda
  • Płaczki: Teresa Mandrysz, Maria Pietrzak, Marta Plura, Ewa Woźniak, Edeltrauda Sosna, Deryło Małgorzata, Brygida Abrahamczyk, Małgorzata Kosel, Łukasz Daniszewski, Żaneta Strzedulla, Ewelina Daniszewska, Grzegorz Lukowski, Marek Koliński oraz Wojciech Szczepankiewicz

Wydarzenie muzyką okraszała orkiestra pod kierunkiem Ryszarda Rzytkiego w składzie: Józef Dastig, Aleksander Miczajka, Tomasz Kostka, Marek Pieczarek, Edward Miśkiewicz, Robert Zeman, Franz Komarek oraz Stefan Powala.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].