Czwartek, 27 lutego 2020

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Kultura

"Jo ci przaja!" Co oznacza najpiękniejsze śląskie słowo?

14.02.2020 13:30 | 0 komentarzy | juk

Bez wątpienia jednym z najpiękniejszych śląskich słów to "przoć". Gdy Ślązak mówi swojej wybrance "jo ci przaja", jest to niezaprzeczalnie duży komplement i powód do wzruszenia. Okazuje się, że to sformułowanie, to prawdziwe językoznawcze cudo.

"Jo ci przaja!" Co oznacza najpiękniejsze śląskie słowo?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Walentynki, czyli coroczne święto zakochanych przypada 14 lutego. To właśnie dziś zakochani szczególnie chętnie wyznają sobie miłość. - Wszyscy w Radlinie i na całym Śląsku znamy to, chyba najpiękniejsze śląskie zdanie, prawda? Ale niezbyt często zastanawiamy się nad jego znaczeniem i co ciekawe pochodzeniem. A śląskie "Jo Ci Przaja" to prawdziwe językoznawcze cudo, które mówi bardzo wiele o istocie dzisiejszego Święta Zakochanych - mówi Marek Gajda z radlińskiego magistratu.

Śląski czasownik "przoć" jest bliźniaczo podobny do czeskiego "přát". - Absolutnie nie powinno to dziwić, gdyż najpewniej od braci Czechów na nasze tereny dotarł. Obydwa słowa - śląskie "przoć" i czeskie "přát" - pochodzą od starosłowiańskiego "prijati", oznaczającego "sprzyjanie komuś/czemuś", "bycie przychylnym", "bycie życzliwym" czy "okazywanie przyjaźni" - tłumaczy Gajda.

Wybitny językoznawca, profesor Jan Miodek powiedział kiedyś: "Ślązak powie: jo ci przaja, co oznacza, ja cię kocham, ale rdzeń słowotwórczy, jest ten sam co w "przyjacielu" i w "sprzyjaniu". Ślązak, mówiąc, że kocha, mówi: ja ci sprzyjam". - Piękne, prawda? Sprzyjajcie sobie nawzajem. Nie tylko 14 lutego - życzą radlińscy urzędnicy.