Czwartek, 27 lutego 2020

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Kultura

Nagrody Phoenix Sariensis 2020 przyznane w Żorach [ZDJĘCIA I WIDEO]

10.02.2020 12:05 | 0 komentarzy | ska

W piątek w Żorach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród miejskich Phoenix Sariensis (Żorski Feniks). Wśród laureatów znajdują się najwybitniejsi przedstawiciele świata biznesu, sportu, kultury oraz zasłużeni działacze społeczni z naszego miasta. W tym roku komisja konkursowa zdecydowała o wręczeniu trzech statuetek. ZOBACZ ZDJĘCIA!

Nagrody Phoenix Sariensis 2020 przyznane w Żorach [ZDJĘCIA I WIDEO]
Fot. MOK Żory
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nagrody Phoenix Sariensis 2020 przyznane w Żorach [ZDJĘCIA I WIDEO]

W piątek w Kinie "Na Starówce" w Żorach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród miejskich Phoenix Sariensis. Nagrody te przyznawane są za osiągnięcia i dokonania instytucjom, organizacjom i osobom prywatnym. W tym roku jednym z laureatów został zespół Eksplozja, działający przy MOK w Żorach. Zespół został założony dokładnie 25 lat temu. Od początków działalności czynnie bierze udział w licznych festiwalach, konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, a także Mistrzostwach Polski, Europy i Świata zdobywając medale i regularnie stając na podium. 2019 rok to pasmo największych sukcesów w historii zespołu, który tylko w minionym roku zdobył łącznie aż 10 tytułów mistrzowskich w różnych kategoriach wiekowych. W sierpniu zespół zmierzył się z najlepszymi zespołami na świecie biorąc udział w Mistrzostwach Świata gdzie uzyskał tytuł Wicemistrza Świata, co jest największym osiągnięciem zespołu od początku jego istnienia i jak wiadomo wspaniałą promocją miasta Żory. W imieniu zespołu nagrodę z rąk Prezydenta Waldemara Sochy odebrały trenerki: Kaja Skórska-Szmigielska i Dżesika Skórska- Babiak.

Drugim laureatem tegorocznych Feniksów jest Jerzy Krótki, wieloetni dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej "Wspólna pasja" w Żorach. Tworzył tę jednostkę od 2009 roku. Jerzy Krótki od 25 lat zajmuje się zawodowo zagadnieniami związanymi z rehabilitacją społeczno-zawodową osób z niepełnosprawnościami. Jest także współinicjatorem utworzenia w Żorach Dziennego Domu Pobytu „Senior +” oraz inicjatorem i organizatorem utworzenia w 2016 r. Żorskiej Spółdzielni Socjalnej „Werwa”. Za swoje działania został nagrodzony tytułem „Przyjaciel ekonomii społecznej 2017”, w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Województwa Śląskiego. Laureat żorskiego „Feniksa” został też wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Trzeci Feniks w tym roku powędrował do Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego FranciszKa Wałacha. Firma powstała w 1965 r. i od 55 lat świadczy usługi dla mieszkańców Żor i okolic. W tym czasie przedsiębiorstwo wykształciło aż 80 rzemieślników w zawodach mechanik pojazdów samochodowych oraz blacharz samochodowy, z których część prowadzi samodzielnie zakłady na terenie naszego i okolicznych miast. Na czele firmy stoi ceniony i znany działacz społeczny Franciszek Wałach, który za zasługi w pracy zawodowej i działalności społecznej został wyróżniony między innymi najwyższym wyróżnieniem żorskiego Cechu „Złote Ręce”, a także Srebrną i Złotą odznaką im. Jana Kilińskiego m.in. za szkolenie uczniów. Od 6 lat jest członkiem Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach. Jest współzałożycielem Klubu Zabytkowych Mercedesów w Polsce oraz organizatorem zlotów pojazdów zabytkowych. Działa aktywnie w Stowarzyszeniu Bezpieczne Miasto oraz Zarządzie Głównym Polskiego Związku Motoryzacji.