Czwartek, 29 października 2020

imieniny: Euzebii, Wiloletty, Narcyza

RSS

Kultura

Autor hitu "Nielegalni" przyjechał do Raciborza [ZDJĘCIA]

24.01.2020 12:39 | 0 komentarzy | d

Autor takich kryminalnych hitów jak „Nielegalni” czy „Niepokorni”, były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, Urzędu Ochrony Państwa, a także Agencji Wywiadu - Vincent V. Severski był pierwszym gościem raciborskiej biblioteki w nowym roku.

Autor hitu "Nielegalni" przyjechał do Raciborza [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na spotkaniu w Raciborzu Severski opowiadał o swojej twórczości i życiu. Tyle, na ile oczywiście mógł. Na początku zdradził tajemnicę swojego niskiego, głębokiego głosu oraz w skrócie wyjaśnił czym, różni się szpieg od agenta. Przyznał, że praca w wywiadzie jest niezwykle obciążająca psychicznie i fizycznie, a jednocześnie ogromnie angażująca.

– To wielki paradoks tej pracy - zgłębiając najciemniejsze strony ludzkiego charakteru, sami musimy zostać krystaliczni, czystsi niż wszyscy inni – mówił w Raciborzu Severski.

Swoją pierwszą powieść zdecydował się napisać właśnie dlatego, żeby pokazać Polakom, że mają wywiad i to w dodatku jeden z najlepszych na świecie.

W trakcie spotkania pisarz sporo uwagi poświęcił swojej najnowszej powieści „Christine” opowiadającej historię Krystyny Skarbek vel Christine Granville - jednej z najbardziej znanych agentek drugiej wojny światowej, pracującej dla brytyjskiej służby specjalnej, wokół której narosło mnóstwo mitów. Nazywano ją polską Matą Hari, ulubioną agentką Winstona Churchilla czy jedyną dziewczyną, którą pokochał James Bond. Vincent V. Severski, pisząc o niej, stara się rozprawić z legendami dotyczącymi jej życia.

Licznie przybyła na spotkanie publiczność była ciekawa m.in. jak autor „Nielegalnych”, ocenia serial na motywach jego powieści, jak ocenia aktualną sytuację polityczną w Iranie i czy, mimo przejścia na emeryturę, boi się czasem o swoje życie. Gość biblioteki odpowiedział wyczerpująco na każde pytanie, a na końcu długo jeszcze podpisywał książki swoim fanom.

Powieści Severskiego można wypożyczyć w oddziałach i filiach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

źródło: MiPBP Racibórz