środa, 19 lutego 2020

imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta

RSS

Kultura

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Psy 3 w kinach: W obsadzie aktorka z Żor Magdalena Szczerbowska [ZDJĘCIA]

24.01.2020 19:00 | 0 komentarzy | ska

Magdalena Szczerbowska to aktorka, która swoją przygodę na dużym ekranie zaczęła już w 2002 roku w filmie "Dzień Świra" Marka Koterskiego, grając niewielką rolę - jednej z dziewczyn na plaży. Znana jest też z ról w Teatrze Capitol oraz produkcji telewizyjnych. Obecnie oglądać ją można w filmie "Psy 3: W imię zasad" Władysława Pasikowskiego. Magdalena Szczerbowska pochodzi z Żor. 

Psy 3 w kinach: W obsadzie aktorka z Żor Magdalena Szczerbowska [ZDJĘCIA]
Magdalena Szczerbowska w sztuce "Wyzwolenie: królowe" w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Fot. Tomasz Walków/Teatr Capitol
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na ekranach Psy 3. W obsadzie aktorka z Żor Magdalena Szczerbowska [ZDJĘCIA]

Aktor to zawód, artyści zdarzają się rzadko

Na ekrany polskich kin wszedł film Władysława Pasikowskiego „Psy 3. W imię zasad.” Możemy w nim zobaczyć pochodzącą z Żor aktorkę i wokalistkę, Magdalenę Szczerbowską. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań. Warto wiedzieć, że jej artystyczna droga rozpoczęła się w murach żorskiego Domu Kultury. Prezentujemy wywiad z aktorką, który przeprowadziła Joanna Polok-Bablias. 

Joanna Polok-Bablias. Dzieciństwo i młodość spędziła Pani w Żorach. Jakie to dla Pani wspomnienia?

Magdalena Szczerbowska. Z wielkim sentymentem wspominam moje dzieciństwo w Żorach. To był czas bawiących się dzieci na podwórku, wymyślanie ciekawych zabaw, grania w gumę i wspaniałych przyjaźni. Przedszkola ( uczęszczałam do kilku) i Szkoła Podstawowa nr 3 - to ciepłe, dobre wspomnienia w mojej pamięci.

Młodość to nie tylko szkoła, ale też zajęcia pozalekcyjne, rozwój pasji, szukanie swej drogi. Podobno gościła Pani w naszym Domu Kultury?

W wieku 8 lat zapragnęłam grać na pianinie. W ognisku muzycznym w Domu Kultury odbywały się właśnie takie zajęcia. Poszłam na egzamin i już od września byłam w klasie fortepianu pani Maryli Dziwoki, którą do dziś darzę ogromnym sentymentem.

Były jakieś dylematy wyboru życiowej drogi? Czy może sztuka estradowa, muzyka, to była ścieżka oczywista?

Od początku rozmyślań o tym, czym chciałabym się zająć w przyszłości, pojawiała się w nich muzyka. Byłam temu odczuciu niezwykle wierna, ale po pewnym czasie zrozumiałam, że pianistki ze mnie nie będzie (śmiech) i zainteresowałam się śpiewem, który również był moją pasją od najmłodszych lat. Po ukończeniu ogniska muzycznego w Żorach, postanowiłam zdawać do średniej szkoły muzycznej w Katowicach na wokal. Szczęśliwie się dostałam, a po ukończeniu szkoły muzycznej nastąpił czas Studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale wokalno- aktorskim.

Kariera artystyczna może potoczyć się różnie... Niektórzy już na studiach gdzieś zostaną "wyhaczeni", inni z obawą czekają długo na ciekawe propozycje. Jak to wyglądało w Pani przypadku?

Już na studiach miałam przeczucie, że trzeba samemu wytyczać swoją drogę, a nie czekać aż po ukończeniu studiów rozdzwonią się telefony, bo często to bywa utopią. Dlatego na piątym roku studiów zatrudniłam się w Teatrze Rozrywki w Chorzowie i szczęśliwie zaczęłam grać dość spore role. Teatr Rozrywki dał mi podstawy umiejętności bycia na scenie. Potem przez rok zamieszkałam w Warszawie, ale czułam, że to nie moje miasto i wróciłam do Katowic. Jednak w niedługim czasie los rzucił mnie jeszcze dalej, bo pojawiła się cudowna przygoda teatralna w Teatrze Muzycznym w Gdyni, gdzie zaproszono mnie do spektaklu "Sen nocy letniej z muzyką Leszka Możdżera w reżyserii Wojtka Kościelniaka. Następnie nastały dla mnie czasy wspaniałych doświadczeń teatralnych, ale to już we Wrocławiu, gdzie wspomniany Wojtek Kościelniak został dyrektorem nowego Teatru Muzycznego Capitol. Pracuję już we Wrocławiu 14 lat i widzę, ile dało się zrobić i ile przemian przeszedł w tym czasie teatr muzyczny, nie koniecznie stricte musicalowy.

Z Pani umiejętnościami można śpiewać, grać, a także grać śpiewając - chociażby w teatrze muzycznym. Czuję się Pani bardziej aktorką czy wokalistką?

Teatr muzyczny daje aktorowi wiele możliwości, bo łączymy niejednokrotnie grę aktorską ze śpiewem i tańcem. Znam dobrych aktorów dramatycznych, którzy docenili te umiejętności dopiero, gdy sami znaleźli się w takiej formie teatralnej.

Oprócz występów w Capitolu współpracuję również z alternatywnym teatrem Pieśni Kozła, którego dyrektorem jest Grzegorz Bral (twórca znanego festiwalu Brave Festival). To grupa teatralna odnosząca duże sukcesy na całym świecie, po części składająca się z obcokrajowców.

Czy bycie aktorem, artystą w świecie showbiznesu zabija ducha sztuki? A może tego ducha ma się w sobie i zewnętrzna otoczka nie ma znaczenia?

Traktuję swój zawód jako rzemiosło. Dla mnie aktor to zawód, artyści zdarzają się rzadko. To są już wybitne kreacje. Kocham to, co robię i z wiekiem staram się mieć do tego coraz większą pokorę, a showbiznes raczej mnie nie dotyczy (śmiech).

Ma Pani na koncie występy w kilku znanych produkcjach. Jakie to były doświadczenia?

Jeśli chodzi o pracę w filmie lub serialach, to mam na koncie kilka ról. Lubię pracę na planie i coraz częściej uczestniczę w takich projektach. To zupełnie inna praca niż w teatrze. We Wrocławiu mam stałą rolę pani dr Patolog w serialu Sprawiedliwi-Wydział-Kryminalny, a czasami zdarzają się inne propozycje.

Obecnie można będzie Panią zobaczyć w Psach 3.

Tak, film właśnie wszedł do kin. Gram tam rolę Angeli po 25 latach. Jeden dzień zdjęciowy w towarzystwie tak znakomitych aktorów jak Bogusław Linda, Artur Żmijewski i Jan Frycz to niezapomniana przygoda. Panowie bardzo ciepło mnie przyjęli. Praca przebiegała, niezwykle profesjonalnie.

Wraca Pani czasem do Żor? Miasto nieco się zmieniło.

W Żorach bywam nierzadko, bo odwiedzam tam moją kochaną mamę. Chodzę czasem po uliczkach i wspominam dawne czasy. To był dobry, rozwijający etap w moim życiu.

Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych niezapomnianych kreacji aktorskich.

Magdalena Szczerbowska - ur. 1975 r. w Żorach. Aktorka, wokalistka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Aktorskim. Po studiach związana z chorzowskim Teatrem Rozrywki, od 2003 roku jest aktorką Teatru Capitol. To uczestniczka wielu konkursów i festiwali, zdobywczyni Grand Prix w Konkursie Piosenki Francuskiej w Lubinie. Finalistka 25 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Na koncie ma 21 ról w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Obecnie można ją oglądać w sztukach Frankenstein (2011, reż. Wojciech Kościelniak) i Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami (2014, reż. Konrad Imiela). Na dużym ekranie pojawiła się już w 2002 roku, grając dziewczynę na plaży w Dniu Świra. Wystąpiła też w filmach: Kabaret Śmierci, Pilecki, Chryzantemy oraz Psy 3. Brała udział w kilku dużych projektach koncertowych, spektaklach i widowiskach muzycznych. Pojawiła się w serialach Pierwsza miłość, Policjanci i policjantki, obecnie gra w produkcji Sprawiedliwi-Wydział-Kryminalny. W 2018 roku gościnnie wystąpiła w Żorach w koncercie noworocznym Af Music i Carrantuohill.

źródło: MOK.zory.pl