środa, 19 lutego 2020

imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta

RSS

Kultura

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Święto kultury ludowej w Rybniku

23.01.2020 10:28 | 0 komentarzy | AgaKa

Już po raz piętnasty w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku spotkali się miłośnicy śląskiego folkloru. A nie było łatwo o miejsce na widowni, bowiem bilety były wyprzedane już na początku grudnia. To bardzo cieszy i motywuje, zarówno organizatorów, jak i głównych bohaterów wydarzenia.

Święto kultury ludowej w Rybniku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

19 stycznia w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się po raz XV Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło”. Organizatorem imprezy jest Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku oraz Teatr Ziemi Rybnickiej. Patronat honorowy objął Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera, Starosta powiatu rybnickiego, Damian Mrowiec oraz Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie – Marek Dziubek.

W turnieju wzięło udział 16 Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu rybnickiego, uprzednio wyłonionych na etapach gminnych. Panie prezentują się rokrocznie w trzech konkurencjach. Zwykle najbardziej jednak zdumiewa scenka kabaretowa prezentowana przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Tym razem temat przewodni to „Oma czyli babcia fit”. Panie zachwyciły widzów kreatywnością, odwagą, poczuciem humoru i ogromnym talentem! Widownia śmiała się aż do łez, kiedy panie, obserwując rzeczywistość, pokazywały, często w sposób przerysowany, pogoń babć za modą na zdrowy styl życia. Na szczęście wciąż są między nami babcie, które pieką wnuczętom pączki i inne, może równie kaloryczne, ale fantastyczne tradycyjne potrawy.

Kolejna konkurencja to piosenka bądź taniec w ludowym, regionalnym klimacie. Tu zawsze jest okazja do zaprezentowania tradycyjnych, ludowych strojów, które tak cudownie różnią się między sobą.

Trzecia konkurencja to popis kulinarny. W tym roku wszyscy zgromadzeni częstowani byli murzynkiem w foyer teatru na stoiskach pięknie udekorowanych i dostojnie prezentowanych przez panie w strojach ludowych. Poziom konkursu był bardzo wysoki i bardzo wyrównany, ale nagrodę publiczności otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Bełku, z gminy Czerwionka-Leszczyny.

Ludzie:

Damian  Mrowiec

Damian Mrowiec

Radny Powiatu Rybnickiego.

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika