Czwartek, 29 października 2020

imieniny: Euzebii, Wiloletty, Narcyza

RSS

Kultura

"Tylko Śląsku nie umieraj!". Spektakl "Trzy krople krwi" w Syryni [ZDJĘCIA]

15.09.2019 12:37 | 1 komentarz | juk

Wielkie widowisko opowiadające o bohaterach powstań śląskich odbyło się wczoraj (14.09) w Syryni. Było muzycznie, wzruszająco i patriotycznie.

"Tylko Śląsku nie umieraj!". Spektakl "Trzy krople krwi" w Syryni [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W hali sportowej Szkoły Podstawowej w Syryni odbył się wczoraj (14.09) muzyczno-teatralny spektakl „Trzy krople krwi”. Widowisko zrealizowane zostało z okazji stulecia wybuchu Powstań Śląskich. Zabrzmiały pieśni i specjalnie stworzone narracje poświęcone bohaterskim zrywom.

Na scenie wystąpili soliści: Agnieszka Bielanik-Witomska, Ireneusz Miczka, Izabela Migocz, Oliwia Gołąb, Paweł Zajdek. Artystom towarzyszyła Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds pod batutą Klaudiusza Jani. Tekst do spektaklu napisał Jan Drechsler, zaś producentem wydarzenia był Marek Klementowski.

- To widowisko pokazuje, jak bardzo ważna jest historia. Naszym praojcom oddajemy hołd i cześć za to dążenie do wolnej Polski, za to że możemy dziś żyć na Śląsku, który jest jej integralną częścią – mówił po zakończeniu spektaklu wiceminister Adam Gawęda. - To wydarzenie pokazuje, że nie tylko w wielkich metropoliach potrafimy organizować takie przedsięwzięcia i bardzo się z tego powodu cieszę - dodał.

Koncertu wysłuchali m.in. europoseł Izabela Kloc, radna sejmiku województwa śląskiego Ewa Gawęda, członkowie zarządu PGG wraz z prezesem Tomaszem Rogalą, a także reprezentanci innych spółek górniczych, związków zawodowych i świata nauki oraz lokalni samorządowcy. Wydarzenie, nad którym patronat objęli wiceminister energii Adam Gawęda, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach poprzedził piknik z m.in. atrakcjami dla dzieci i młodzieży.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Izabela  Kloc

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.