Wtorek, 29 września 2020

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

Kultura

ZPiT Strzecha z przytupem rozpoczyna nowy sezon artystyczny

11.09.2019 16:11 | 0 komentarzy | rck

65. rok działalności to dla tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy niezwykle pracowity czas. Jeszcze nie ostygły emocje związane z czerwcowym koncertem jubileuszowym czy festiwalowymi wyjazdami do Chorwacji - grupy reprezentacyjnej i Ełku - grupy dziecięcej, a z początkiem nowego roku szkolnego i kolejnego, 66. sezonu artystycznego, tancerze znowu wyjeżdżają. Tym razem na 34. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Chodníčků k domovu w czeskiej Opavie.

ZPiT Strzecha z przytupem rozpoczyna nowy sezon artystyczny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas dwóch festiwalowych dni, najstarsze grupy zespołu - Seniorzy i Jaskry, prezentowały piękno polskiego folkloru obok zespołów ze Słowacji, Ukrainy, Chorwacji i Czech. Festiwale folklorystyczne to nie tylko koncerty sceniczne, ale również barwne korowody ulicami miast, wzajemna nauka tańców narodowych lub regionalnych zespołów uczestniczących w nim. Nie zapominajmy, że ważnym punktem każdego festiwalowego wyjazdu jest również nawiązywanie nowych, międzynarodowych kontaktów oraz integracja wewnątrz zespołu, a przede wszystkim na arenie międzynarodowej. Miejmy nadzieję, że nawiązane przyjaźnie w tym roku przetrwają długie lata a festiwalowe rozmowy będą skutkowały kolejnymi międzynarodowymi wyjazdami promującymi Racibórz w świecie.

Tancerzy ZPiT „Strzecha” będzie można również spotkać podczas Dożynek Miejskich w Miedni oraz podczas dożynek w Rudniku 15.09, jak również podczas „Trojoka Śląskiego” w RCD DK Strzecha w dniu 20.09. A już 23.09 o godz. 9.00 najmłodsi raciborzanie będą mieli okazję wziąć udział w tradycyjnym koncercie edukacyjnych pt. „Ze Strzechą po Polsce”, który odbędzie się w RCK DK Strzecha.

W tym roku kalendarzowym zespół świętuje 65. rocznicę działalności. Już teraz Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na drugi koncert jubileuszowy, w świątecznym klimacie 15 grudnia do RCK RDK na ul. Chopina 21.

Przypominamy - nabór do zespołu już 26.09 godz. 18.00 dla przyszłych tancerzy, godz. 19.00 dla muzyków do kapeli.

źródło: RCK