Sobota, 8 sierpnia 2020

imieniny: Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza

RSS

Kultura

Górskie pejzaże w „Ciasnej” w Jastrzębiu

12.08.2019 18:17 | 0 komentarzy | AgaKa

Od 16 sierpnia do 13 września w jastrzębskiej galerii „Ciasnej” będzie można zobaczyć wystawę „Księga gór”, autorstwa Renaty Dziadek.

Górskie pejzaże w „Ciasnej” w Jastrzębiu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwszy obraz z cyklu powstał już w latach 90-tych. „Złota góra” stworzona została z inspiracji bieszczadzkim krajobrazem. Do tej pory jastrzębska artystka namalowała ponad 100 obrazów, związanych z górską tematyką.

– Góry są nieprzewidywalne i zmienne, niezwykłe i zagadkowe, dumne i niepokorne...  Czasem przypominają krajobraz księżycowy, wydają się nierealne i magiczne. Sprawiają, że tęsknimy za ich widokiem, pragniemy znowu zobaczyć ich bezgraniczną przestrzeń... Że chcemy je zdobywać, odkryć ich wnętrze, ich głębię, ich tajemnicę – opowiada autorka wystawy.

Prace Renaty Dziadek oddają tę, często oniryczną, atmosferę.

– W moich obrazach góra bywa  formą symboliczną. Zawieram w niej swoje emocje i uczucia, marzenia i powroty do przeszłości. Nie odtwarzam konkretnych szczytów, ale w niektórych obrazach można odnaleźć Rysy, Slavkovsky i Kezmarsky Stit, Krivan, Mangart, czy bieszczadzkie połoniny. Pejzaże są dla mnie pretekstem do poszukiwań kolorystycznych i formalnych, budowania nastroju barwą i światłem – mówi Renata Dziadek.

Renata Dziadek jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, w 1990 r. obroniła dyplom z malarstwa w pracowni prof. Norberta Witka na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Obecnie pracuje jako nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej nr 12 im. Jerzego Kukuczki w Jastrzębiu-Zdroju, od 1996 r. prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży w MOK w Jastrzębiu-Zdroju.

Wernisaż „Księgi gór” zaplanowano na 16.08.2019, na godz. 18.00.