Niedziela, 9 sierpnia 2020

imieniny: Romualda, Romana, Ireny

RSS

Kultura

Pasjonat, historyk i miłośnik ziemi wodzisławskiej. Kazimierz Cichy otrzymał Złotego Wawrzyna [ZDJĘCIA]

11.08.2019 15:23 | 0 komentarzy | juk

10 sierpnia przypada wspomnienie św. Wawrzyńca – patrona Wodzisławia Śl. Z tej okazji od kilku lat zasłużone dla rozwoju miasta osoby bądź instytucje otrzymują specjalne wyróżnienie – statuetkę Złotego Wawrzyna. W tym roku laur trafił do Kazimierza Cichego.

Pasjonat, historyk i miłośnik ziemi wodzisławskiej. Kazimierz Cichy otrzymał Złotego Wawrzyna [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wręczenie nagrody miało miejsce wczoraj (10.08) w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, podczas mszy świętej w intencji mieszkańców miasta. W tym roku laur trafił w ręce honorowego prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej Kazimierza Cichego. - Tegoroczny laureat jest wodzisławianinem, synem tej ziemi. Jest znany jako jej pasjonat, historyk i miłośnik - mówił podczas uroczystości prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca. - Przez lata zaszczepiał w innych pragnienie zgłębiania naszej historii i tradycji - dodał.

Statuetkę, dyplom oraz metalowy znaczek „Złotego Wawrzyna” Kazimierz Cichy otrzymał z rąk prezydenta Kiecy oraz Dezyderiusza Szwagrzaka, przewodniczącego rady miejskiej. - Ta nagroda jest miłym zwieńczeniem mojej działalności społecznej- mówił nam po otrzymaniu nagrody tegoroczny laureat. - Na ziemi wodzisławskiej działam od blisko trzydziestu lat. Ksiądz prałat Bogusław Płonka podczas homilii przytoczył słowa, które trafnie definiują moją aktywność: ocalić od zapomnienia. Właśnie to robiłem przez całe lata. Dbałem o propagowanie historii i kultury ziemi wodzisławskiej - dodał.

Przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej korzystając z okazji uhonorowania działalności Kazimierza Cichego, wręczyli mu kolaż zdjęć przedstawiający jego dokonania. - Dziękujemy Ci za ogromną pracę wykonaną na rzecz Towarzystwa, gmin i powiatu wodzisławskiego oraz liczymy, że będziesz nadal aktywnym honorowym członkiem naszego stowarzyszenia – mówił Piotr Hojka, który pod koniec czerwca zastąpił Kazimierza Cichego na stanowisku prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

Nagroda została ustanowiona w 2011 r. jako wyraz uznania dla osób i instytucji za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i tworzenie wspólnego dobra. W poprzednich latach uhonorowano w ten sposób m.in. doktora Józefa Musioła, prezes fundacji „Wspólnota Dobrej Woli” Wiesławę Kiermaszek-Lamla, Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia oraz byłego piłkarza Stanisława Oślizło.


Kazimierz Cichy z zawodu jest technikiem górniczym, posiadającym wyższe wykształcenie ekonomiczne. Poprzez swoją wieloletnią działalność propagował historię i kulturę naszego regionu, a lista jego osiągnięć związanych z historią ziemi wodzisławskiej jest bardzo bogata. Przez 28 lat piastował funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. To dzięki jego inicjatywie powstała galeria na wodzisławskim rynku pn. Art Wladislavia. Był inspiratorem odbudowy Baszty Rycerskiej na Grodzisku, twórcą rzeźb postaci związanych z historią Wodzisławia, oraz zegara słonecznego. Jest autorem licznych publikacji m.in. "Wodzisław Nasze Miasto" oraz "Krajobrazy Ziemi Wodzisławskiej", czuwał również nad wydawaniem biuletynu historycznego Herold Wodzisławski. Był wielokrotnie nagradzany za swoje dokonania. Jego działalność została uwieczniona w dwóch pracach magisterskich.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.