Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Kultura

04.08.2019 07:00 | 0 komentarzy | żet

Zamach na „antychrysta”, tragiczne skutki zabawy z bronią w Raciborzu, kara dla górników – świętokradców z powiatu rybnickiego oraz napad na konwój z pieniędzmi jak z filmów gangsterskich – to tylko część tematów, które redakcja Nowin poruszyła na łamach gazety równo sto lat temu.

Chłopiec zastrzelił koleżankę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Racibórz • 30 lipca 1919 r.

Obcy kapitał i obca prasa przeciw Polsce

Warszawa. Na posiedzeniu komisyi sejmowej dla ratyfikowania traktatu pokojowego przybył także Paderewski, który po otwarciu obrad wygłosił przemówienie za ratyfikacją traktatu. Dmowski i Paderewski podpisali traktat, ponieważ inaczej nie można było postąpić*. Obaj politycy pracowali w najlepszej wierze i spełnili najsumienniej swój obowiązek. Traktat zawiera szereg postanowień dla nas niemiłych, a zawdzięczać to możemy spiskowi bankierów i kapitalistów żydowskich i amerykańskiej prasie żydowskiej. Obcy kapitał i obca prasa sprzysięgły się przeciwko nam. Mówca mimo to prosi o przyjęcie i o ratyfikacyę traktatu pokojowego.

„Antychryst” w Petersburgu

Z Piotrogrodu donoszą: Na patryarchę Tichona wykonano zamach, gdy wychodził z katedry Zbawiciela. Odniósł on lekką ranę. Zamachu dokonała włościanka prawosławna, Gusiewa, która przed kilku laty wykonała zamach na Rasputina. Oświadczyła ona przy przesłuchaniu, że uważa patryarchę Tichona za „antychrysta”.

Niemcy demonstrują

Racibórz. Demonstracye urządzają Niemcy w morawskich dzielnicach powiatu raciborskiego i głubczyckiego przeciwko oderwaniu tych ziem od Niemiec. Urządzają się przytem bardzo wygodnie, bo zaprowadzają osobne nadzwyczajne pociągi zwożące demonstrantów z bliska i daleka na te niedorzeczne dmonstracye.

A mimo to ciągle krzyczą, że brak węgli, że trzeba oszczędzać węgla; regularne pociągi jeszcze wszystkie nie jeżdżą, bo brak węgli – ale dla tych pociągów demonstracyjnych węgle są! Ciekawiśmy, gdyby Polacy zażądali pociągów osobnych do celów demonstracyjnych, czy by je dostali.

Kradzież kóz

Racibórz. Właścicielowi cegielni i fabryki Schroerowi w Lukasynie pięciu bandytów zabrało z pastwiska 3 kozy, zagnali je do żyta, tam zarznęli i precz ponieśli.

Śmierć Jezuska

Bogunice w Raciborskiem. Ofiarą zbrodni padł w sobotę siodłak Adolf Jezusek. Gdy nad wieczorem około 9 i 1/2 siedział w swojem mieszkaniu przy oknie i napychał fajkę, padł nagle oknem strzał i ugodził go śmiertelnie w szyję. Zraniony niebawem wyzionął ducha. Nieboszczyk pozostawił w smutku pogrążoną żonę i pięcioro dzieci. We wtorek miała przybyć komisya sądowa na miejsce zbrodni. Dotychczas mordercy nie ujęto.

* Mowa o traktacie pokojowym kończącym I wojnę światową, którego warunki w i imieniu rządu Polskiego podpisali ówczesny premier i minister spraw zagranicznych Ignacy Paderewski oraz przywódca stronnictwa narodowego Roman Dmowski.