środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Kultura

Zaklęty łabędź - przedstawienie taneczne na wodzie

27.06.2019 12:54 | 0 komentarzy | (q)

W weekend 21-23 czerwca odbyły się warsztaty taneczne do projektu polsko-czeskiego „Zaklęty łabędź – przedstawienie taneczne na wodzie” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”.

Zaklęty łabędź - przedstawienie taneczne na wodzie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

„Zaklęty łabędź” to widowisko taneczno-muzyczne inspirowane „Jeziorem łabędzim” Piotra Czajkowskiego. W projekt zaangażowani są tancerze z Polski i Czech: z Zespołu Tanecznego SKAZA działającego przy Raciborskim Centrum Kultury oraz ze Szkoły Artystycznej z Hlučína. Muzykę do spektaklu tworzy aranżer i kompozytor Tomasz Behra, choreografię: Manuela Krzykała oraz Klára Krejčířová. Zaklęty łabędź to muzyczno-taneczna wariacja nt. „Jeziora łabędziego”, w której zaprezentowane będą różne style tańca od baletu (tańca klasycznego), przez m.in. Hip-Hop po taniec współczesny. Spektakularności wydarzeniu dodaje fakt, że będzie ono prezentowane na wodzie na stawie w Parku im. Miasta Roth oraz na jeziorze w Hlučínie. Tancerze będą tańczyć na specjalnej scenie zanurzonej w wodzie. Spektakl odbędzie się po zmroku, z udziałem pięknej gry świateł oraz przy muzyce wykonywanej na żywo przez zespół lokalnych muzyków. Finał projektu będzie miał miejsce 30 sierpnia w Raciborzu oraz 14 września w Hlučínie. Jest on niezwykle oryginalny i innowacyjny i dlatego też z pewnością przyciągnie nie tylko mieszkańców obu miast, ale również okolic.

Celem projektu jest większa integracja obu zespołów, dlatego też po sukcesie spektaklu „Po drugiej stronie lustra” choreografki obu zespołów zaproponowały kolejny wspólny projekt.

W miniony weekend tancerze SKAZY oraz Szkoły Artystycznej z Hlučína spotkali się na warsztatach tanecznych w Raciborskim Centrum Kultury. Od piątku do niedzieli trwały intensywne przygotowania: opracowywanie choreografii, próby z muzykami, warsztaty z origami, wizja lokalna stawu w Parku Roth i wodowanie łabędzi. Upał dawał się we znaki i choć tancerze w niedzielny wieczór opuszczali budynek RCK zmęczeni, to szczęśliwi z wykonanej pracy.

Kolejne warsztaty odbędą się pod koniec sierpnia. Tancerze z obu zespołów przez 5 dni będą się przygotowywać do wielkiego finału projektu, który nastąpi 30 sierpnia w Parku im. Miasta Roth i 14 września w czeskim Hlučínie.

Fotorelacja autorstwa Pawła Okulowskiego.

Projekt nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_013/0002000 pt. „Zaklęty łabędź – przedstawienie taneczne na wodzie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”