Wtorek, 9 marca 2021

imieniny: Franciszki, Katarzyny, Mścisława

RSS

Kultura

Koszmar panny młodej – oblubieniec okazał się oszustem, a policjanci aresztowali go podczas wesela

16.06.2019 07:00 | 0 komentarzy | żet

Napad na byłego wójta Kobyli, zagadkowe i makabryczne morderstwo w rybnickiem, szacowny jubileusz raciborskiego burmistrza oraz... małżeństwo „księcia” z artystką operową, który ku rozpaczy oblubienicy okazał się zwykłym oszustem – to tylko część artykułów, na które natrafiliśmy w „Nowinach Raciborskich” sprzed stu lat.

Koszmar panny młodej – oblubieniec okazał się oszustem, a policjanci aresztowali go podczas wesela
zdjęcie poglądowe (www.edwardianpromenade.com)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Racibórz • 11 czerwca 1919 r.

W Moskwie mordują masami

Głód w Moskwie spowodował według „Kuryera Warszawskiego” pomiędzy robotnikami poważne rozruchy, zwrócone przeciw rządowi sowietu. Liczny tłum zgromadziwszy się koło bulwaru, począł krzyczeć „Precz z Leninem i Trockim! Precz z rzeczpospolitą głodu!”.

Władze bolszewickie wysłały przeciw robotnikom czerwoną gwardyę z rozkazem urządzenia rzezi masowej bez poprzedniego sądu. Robotników spędzano w gromady i strzelano następnie do nich z karabinów maszynowych. Zabitych grzebano przez trzy dni na miejscu, gdyż konie zjedzono, więc poległych nie miano czem odwieźć.

Tanie ubrania

Racibórz. Tanie ubrania dla ludności wiejskiej sprzedaje za kartkami w Raciborzu kupiec Lorenz, na Ostrogu kupiec Płoszczyk.

Napad na byłego wójta

W Kobyli pod Raciborzem 6 uzbrojonych bandytów zrabowało przemocą u byłego wójta Granicznego kilka tysięcy marek gotówki.

Zagadkowe morderstwo

Popielów w Rybnickiem. Jakiś zbrodniarz, na razie nieznany, przytwierdził u drzwi mieszkaniowych górnika Emanuela Holony jakiś nabój w ten sposób, że gdy Holona drzwi jak zwykle otwierał, nabój się przeto zapalił i wybuchnął. Holona został na miejscu zabity i na sztuki roztargany.


Racibórz • 13 czerwca 1919 r.

Co się dzieje na Węgrzech?

W 35 miejscowościach w Węgrzech zachodnich zwalono rząd komunistyczny, urzędników wygnano i przywrócono dawne rządy. Ruch przeciwny węgierskiemu rządowi bolszewickiemu* stale się wzmaga.

Rząd bolszewicki kazał świeżo 75 urzędników kolejowych rozstrzelać. Z tego powodu wybuchł strejk kolejowy w Węgrzech zachodnich.

Jubileusz burmistrza

Racibórz. Burmistrz p. Westram obchodził w tych dniach srebrny jubileusz burmistrzowania w mieście Raciborzu. Z tego powodu przedstawiciele licznych instytucyi i korporacyi miejscowych składali mu życzenia.

Zmiany na Ostrogu

Na Ostrogu złożyli urzędy wójt Hanslik i ławnik Dostal. Tymczasowym wójtem ustanowiony został sekretarz pocztowy Wehowski, który dotąd był ławnikiem.

Zniesione napiwki

Z dniem 1 czerwca zniesiono w nadreńsko-westfalskim obwodzie w hotelach i restauracyach napiwki, wydawane dotąd obsłudze. Nie wolno więc odtąd dawać napiwków. Osobom, które mimo zakazu odbierać będą napiwki, zagrożono utratą pracy.

Zmniejszenie się podziału cukru

Z ministeryum dla spraw żywnościowych nadchodzi wiadomość, że w roku bieżącym nastąpić musi obniżenie wydawanych ilości cukru, zwłaszcza zostanie zastawiony podział cukru do zaprawiania. Kiepskie jakoś widoki!

* W marcu 1919 r. na Węgrzech wybuchła rewolucja komunistyczna, w następstwie której doszło do powstania Węgierskiej Republiki Rad. Komuniści węgierscy nie zgadzali się na okrojenie terytorium kraju, do czego dążyły państwa ententy (Węgry jako część Austro-Węgier przegrały I wojnę światową). W efekcie do kraju wkroczyły wojska rumuńskie, które w sierpniu 1919 r. położyły kres Węgierskiej Republice Rad.