Piątek, 10 lipca 2020

imieniny: Amelii, Filipa, Witalisa

RSS

Kultura

Wyjątkowy finał koncertów umuzykalniających w RCK [ZDJĘCIA]

12.06.2019 06:30 | 0 komentarzy | rck

Ostatnie spotkanie z muzyką w roku szkolnym 2018/2019 zorganizowano we wtorek 11 czerwca.

Wyjątkowy finał koncertów umuzykalniających w RCK [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po pierwsze koncert odbył się na sali widowiskowej RCK, a nie w sali kameralnej jak dotychczas, dzięki czemu młodzi melomani mieli możliwość zupełnie innego odbioru muzyki pod względem akustycznym, zajmując miejsce w wygodnych fotelach, podziwiając salę i muzyków tym razem grających na scenie.

Po drugie na scenie wystąpił nie solista, nie duet jak dotychczas, a kwartet Czortet, wyjątkowo w trzy osobowym składzie: Magdalena Różycka na skrzypcach, Dominika Bojanowska na wiolonczeli i Tomasz Śliwiński na altówce. Muzycy zagrali utwory: W.A. Mozarta „Eine kleine Nachtmusik”, J. Straussa „Polka pizzicato”, P. Czajkowskiego walc z baletu „Śpiącą królewna”, G.F. Händla „Arrival of the Queen of Sheba” oraz J.P. Sousa „Liberty bell march”. Na koniec usłyszeli piękne wykonanie „Liberttango” Astora Piazzolli.

Franciszek Borysowicz wykonał eksperyment muzyczny, podczas którego dzieci stojąc obok wybranych przez siebie muzyków, wskazywali który instrument w danym momencie jest instrumentem wiodącym. Na koniec rozdane zostały nagrody dla najbardziej aktywnych i wytrwałych uczniów. Dzieci odwdzięczyły się kwiatami i laurkami dla muzyków i pana Franciszka.

Koncerty umuzykalniające to wyjątkowy projekt muzyczny, który nie tylko uczy rozumienia muzyki, ale również kultury muzycznej: od stroju po savoir-vivre. Nikt tak pięknie nie przekazuje pasji do muzyki, jak robi to od 36 lat Franciszek Borysowicz. Edukacja muzyczna w ramach koncertów umuzykalniających trwa od klasy 1 do 3, w ramach comiesięcznych spotkań.

Koncerty są finansowane z budżetu Miasta Racibórz.

- Młodym melomanom życzymy udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu - mówią w Raciborskim Centrum Kultury. 

źródło: RCK.