Poniedziałek, 18 listopada 2019

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

Kultura

Wielki Tydzień na Sycylii [ZDJĘCIA]

12.04.2019 13:46 | 0 komentarzy | rck

Rzadko zdarza się, aby zdjęcia miały taką aktualność, jak to zdarzyło się 10 kwietnia 2019 w RCI. Kolejna wystawa fotografii w Galerii OBOK przeniosła widzów na Sycylię w okres Wielkiego Tygodnia. Wernisaż za sprawą autorki zdjęć, Grażyny Czogały, szybko przerodził się w pasjonujący wykład na temat tej wspaniałej i wciąż tajemniczej wyspy.

Wielki Tydzień na Sycylii [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Grażyna Czogała, pochodząca z Raciborza anglistka i plastyczka, od niemal dwudziestu lat zamieszkuje w Syrakuzach, co nie zostaje bez wpływu na jej twórczość. Tym razem na warsztat wzięła niezwykle malownicze obrzędy związane z Wielkim Tygodniem. Okazuje się, że Sycylia, ojczyzna świętych Rity i Agaty, od wieków jest miejscem, gdzie w wielu miastach i miasteczkach w Wielki Piątek odbywają się całodobowe pochody symbolizujące Drogę Krzyżową Jezusa Chrystusa. W rytuale biorą udział całe społeczności, począwszy od kilkuletnich dzieci. Widowiska, których areną stają się ulice i place, poprzedzone są wielodniowymi przygotowaniami i przeprowadza się je z podziałem na precyzyjnie wyznaczone role. W ten sposób od Trapani po Messynę i od Palermo do Agrigento kultywuje się przywiązanie do religii katolickiej, głęboko zakorzenione w duszy Sycylijczyków.

Kolekcja zdjęć to dzieło specjalisty, ale także sympatyka tych wydarzeń! Czułe oko artystki śledzi wielobarwne pochody, ukazując ich dramaturgię, a czasami wyławia portrety poszczególnych aktorów, dobrze oddając skupienie, przejęcie i kompletne zanurzenie się w realizowanej roli. Okazuje się, że obyczaj przetrwał przede wszystkim w maleńkich miejscowościach takich jak Enna czy San Fratello. Wystawa pokazuje może najmniej znaną, ale pasjonującą twarz Sycylii.

Toast zgodnie z wystawienniczym obyczajem wzniesiono, a jakże, czerwonym winem z sycylijskich gron nero d’avola!

źródło: RCK